Suomalainen superlupaus sai hienon kunnianosoituksen
TransferRoom-alusta on nimennyt Pikkuhuuhkajien Matias Siltasen kymmenen lupaavimman alle 21-vuotiaan miespelaajan joukkoon. Vuoden alusta julkaistussa listauksessa on kriteerinä käytetty pelaajan potentiaalin ja sarjan tason välistä erotusta.
Siltanen, 18, pelaa — ainakin toistaiseksi — ruotsalaisessa Djurgårdenissa. Jalkapalloinstituutti CIES:n mukaan nuori, palloja voittava keskikenttä on kaikista vuoden 2005 jälkeen syntyneistä pelaajista kolmanneksi paras roolissaan (ulkoinen linkki).
TransferRoom on omissa laskelmissaan päätynyt siihen, että Siltasella on mahdollisuudet yltää urallaan arvosanaan 87,5. Sivuston metodologian mukaan Ruotsin pääsarjan pelaajien keskiarvosana on tällä hetkellä 70,1.
Lue myös: Matias Siltanen arvioitiin Allsvenskanin toiseksi arvokkaimmaksi pelaajaksi – urheilujohtaja: ”En ole yllättynyt” (7.10.2025)
TransferRoomin listan kärjessä on Jaakko Oksasen joukkuekaveri Kairat Almatysta, Dastan Satpayev, joka voi vielä lahjojensa puolesta päästä arvosanaan 88,6.
Todettakoon vertailun vuoksi, että Valioliiga-seuran avauskokoonpanon pelaajan keskiarvosana on 83,5. Pelaajalegenda Lionel Messillä vastaava lukema on tällä haavaa 86:n pinnassa, Joshua Kimmichillä 90,6 ja Ousmane Dembéléllä 88,5.
Muokattu 17.1. klo 10.55: Lisätty maininta CIES:n arviosta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mestarien liigan finaalipari on nyt selvillä! Loppuhetkien maali ei riittänyt toisessa välierässä
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Palloliitto: Timo Kautonen on kuollut
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Veikkausliigassa jysähti yllätys – ja samalla karmea takaisku
- Mika Väyrynen: huolestuttava huomio Veikkausliigasta
- Bayernilta ilkeä temppu – PSG:n suunnitelmat uusiksi ennen kohtalon ottelua
- Suomen Cupin otteluparit arvottu
- Djurgården nappasi hurjan murskavoiton – Honkavaara: ”En ehkä odottanut näitä lukemia”
- Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Nyt se on varmaa! Arsenal hakee historiansa ensimmäistä Mestarien liigan finaalivoittoa
- Lahden päävalmentaja suuttui HJK-ottelun tuomaritoiminnasta – käytti esimerkkinä Lionel Messiä ja José Mourinhoa