Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
Saksan 2. Bundesliigan maalipörssiä johtaa Huuhkajien hyökkääjä Benjamin Källman. Hannoverin kultakimpaleella on tilillään 13 maalia, kun sarjaa on pelattu 23 kierrosta. Puolalainen Mateusz Żukowski huohottaa kuitenkin Källmanin niskaan ja on vain kahden osuman päässä.
Żukowski, 24, pelasi ensimmäiset ottelunsa tällä kaudella vasta marraskuussa. Sen jälkeen ruuti on ollut kuivaa: 11 otteluun on syntynyt yhtä monta maalia.
Ennen tätä kautta Żukowski oli tehnyt kahdeksassa vuodessa vain 25 maalia ja niistäkin 19 Puolan neljännellä tai viidennellä sarjatasolla. Muutos selittyy pelipaikan vaihdoksella.
Jos aiemmin Żukowskia oli peluutettu oikeana laitapuolustajana tai korkeintaan laitapelaajana, uudessa seurassaan Magdeburgissa hän on ollut hyökkäyksen kärjessä.
Kun pohtii Żukowskin kokemaa renessanssia, ajatus lipsahtaa auttamatta Gareth Baleen. Vaikka Bale aloitti uransa tähtäämällä laitapuolustajaksi, hän päätyi pelaamaan suurimman osan urastaan hyökkääjänä espanjalaisen Real Madridin yläkolmikossa.
X:ssä Żukowski toi James Robinsonille mieleen legendaarisen Robert Lewandowskin. Sekään juolahdus ei ole perusteeton, sillä Lewandowski esiteltiin maajoukkuedebyyttinsä tv-lähetyksessä virheellisesti puolustajana.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Kanadalle murskavoitto MM-kisoissa – peliä varjosti järkyttävä loukkaantuminen
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- MM-tähti kutsuttiin maajoukkueeseen LinkedInin kautta – ”Jätin sen huomioimatta”
- Lionel Messin perhe julkaisi tiedotteen – syy on harmittava
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Thomas Tuchel sanoi nämä sanat Englannin kopissa – hetki, joka saattoi kääntää koko MM-turnauksen suunnan
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta

