Kuopion Palloseura kohtaa Konferenssiliigan pudotuspeleissä puolalaisen Lech Poznańin Tampereella torstaina.

KuPS on nyt astunut uuden päävalmentajansa Miika Nuutisen aikaan Jarkko Wissin siirryttyä SJK:n käskyttäjäksi.

Nyt KuPS tiedottaa vahvistuksesta valmennustiimiinsä. KTP:sta tuttu Jonas Nyholm saapuu Kuopioon kaksivuotisella sopimuksella.

Nyholm oli kotkalaisten apuvalmentaja kaudet 2022 ja 2023. Hän nousi KTP:n päävalmentajaksi vuonna 2024 ja nosti tuolloin KTP:n Veikkausliigaan.

Nyholmin ja KTP:n yhteistyö loppui kesken viime kauden, mutta nyt valmentaja löysi uuden työpaikan Kuopiosta.

Tarkat vastuualueet tarkentuvat tiedotteen mukaan työn edetessä, mutta Nyholmilla on valmentajan rooli Nuutisen tiimissä.

– Sisään on tullut lupaavia pelaajia. En vielä tunne kaikkia kovin hyvin, mutta ensivaikutelma on positiivinen, Nyholm kommentoi seuran sivuilla.

Jos haluat tutustua markkinoille tulleisiin lupaaviin pelisivustoihin, tutki Suomifutiksen uudet nettikasinot

LUE MYÖS: