Antonio Conte ei peittele – haluaa Italian maajoukkueen päävalmentajaksi
Italian MM-jatkokarsintakatastrofi aiheutti sen, että futishullu maa on nyt ilman päävalmentajaa. Gennaro Gattuso ei onnistunut viemään Italiaa MM-lopputurnaukseen.
Tämä oli valtava pettymys ottaen huomioon sen, että Italia jäi ulos myös kaksista aiemmista MM-kisoista.
Nyt Italia etsii uutta päävalmentajaa, eikä Napolia luotsaava Antonio Conte peitellyt halukkuuttaan, kun hän kommentoi asiaa pääsiäisen AC Milan -voiton yhteydessä.
– Median täytyy jostain kirjoittaa, ja on vain oikein, että minun nimeni on niillä listoilla. Jos minä olisin Italian jalkapalloliiton johdossa, minä harkitsisin itseäni. Monestakin syystä laittaisin Conten sille listalle, värikäs luotsi pyöritteli.
Samalla vaihtui puheenjohtaja, kun Gabriele Gravina erosi tehtävistään.
Italian maajoukkue on nyt myllerryksessä.
– Olen työskennellyt maajoukkueessa, ja minä olen otettu, kun minut huomioidaan (median kandidaattilistoilla). Oman kotimaan valmentaminen olisi todella hienoa, Conte jatkoi.
Napoli tutkii vaihtoehtojaan
Football-Italian mukaan valmentajan puheet Italian maajoukkueen ohjastamisesta eivät ole aivan tuulesta temmattuja.
Mediatietojen mukaan Napoli on jo kartoittanut valmentajavaihtoehtoja Conten tilalle, jos tämä lähtee seurasta. Napoli ja seurapomo Aurelio De Laurentiis tiettävästi kyselivät Roberto De Zerbin kiinnostusta tehtävään ennen kuin tämä tarttui Tottenhamin tarjoukseen ja allekirjoitti viisivuotisen diilin Lontooseen.
– Tiedätte, että minulla on vuosi sopimusta jäljellä Napolin kanssa. Kauden päätyttyä istumme puheenjohtajan kanssa alas ja keskustelemme siitä, Conte kommentoi omaa tilannettaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena
- Xabi Alonso teki radikaalin ratkaisun – Chelsea-tähti jätettiin ulos
- MM-kisoista pudotettu videotuomari, 38, on kuollut
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden
- ”Jalokivi” pysyy Italian Serie A:ssa
- Kulttituomari tähdittää MM-välierää – ”Vuosisadan tärkein tv-tapahtuma”
- Fifan suhmurointi paljastui: Balogun-kohussa tehtiin paha virhe
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Peter Crouch: Tuomari teki oikean ratkaisun hylättyään Norjan maalin – ”Sinun on mentävä maahan…”
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- Video leviää: Erling Haaland nähtiin Miamin kuuluisalla yöklubilla heti MM-pettymyksen jälkeen
- Lähteet: Tässä on Uruguayn uusi päävalmentaja – MM-sankari ottaa ohjat
- Erling Haalandin isä kiehui: ”Hyvää työtä, Bellingham ja tuomari”
- Gianni Infantino vahvisti: Jalkapallon MM-kisoihin suunnitellaan jättimäistä muutosta
- Ranskan penkkipelaajat: ”En sanoisi, että meitä pelottaa”
- Yli 20 vuoden odotus päättyy – tätä Lionel Messi ei ole urallaan kokenut
- Näin Neymar käsitteli MM-pettymystä – kokeili onneaan jättiturnauksessa