Liigajalkapalloilija, 20, kuoli ryöstössä
Ghanan jalkapalloliitto tiedotti maanantaina, että maan pääsarjapelaaja Dominic Frimpong on surmattu aseellisen ryöstön yhteydessä.
Berekum Chelsea FC kertoi tiedotteessaan, että joukkueen linja-autoon hyökättiin, kun pelaajat olivat palaamassa vieraspelireissulta Lounais-Ghanasta. Ryöstömurha tapahtui Ashantissa myöhään illalla.
Hyökkääjät olivat seuran mukaan naamioituneita ja varustautuneet rynnäkkökiväärein. Kun ammuskelu alkoi, joukkueen jäsenet pakenivat ulos linja-autosta ja piiloutuivat läheisten pensaiden taa. BBC uutisoi maanantaina iltapäivällä, että poliisi ei ole saanut tekijöitä kiinni.
Poliisin mukaan Frimpong sai hyökkäyksen yhteydessä ampumavammoja, ja hän kuoli sairaalahoidossa.
– Toiselta uhrilta, 52-vuotiaalta George Owusu Afriyielta, varastettiin 4500 cediä, poliisi lisäsi lausunnossaan.
Summa vastaa 349 euroa. Se kuulostaa suhteellisen pieneltä, mutta World Inequality Database -sivuston mukaan Ghanan aikuisväestöstä 18 prosentilla varallisuus on alle 349 euroa.
Hyökkääjiä oli poliisin mukaan kuusi. BBC kertoo, että Ghanan liikenteen turvallisuusriskit ovat olleet pitkään tiedossa. Onnettomuusfrekvenssi on hyvin korkea, ja ryöstövaaran vuoksi fanien keskuudessa on noussut epäilyjä, että matkustaminen stadioneille ei ole järkevää.
– Dominic oli lupaava nuori lahjakkuus, jonka omistautuneisuudessa ja intohimossa peliä kohtaan tiivistyi liigamme henki, Ghanan jalkapalloliitto kuvaili tiedotteessaan.
20-vuotias hyökkääjä oli Berekum Chelseassa lainalla Aduana Starsista. Hän teki uudessa seurassaan kaksi maalia 13 ottelussa, selviää uutistoimisto AFP:n siteeraamista paikallislähteistä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan