Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”
Oulunkylässä nähtiin tiistai-iltana poikkeuksellisen kuuma Suomen Cupin ottelu, kun HIFK ja Jokerit kohtasivat toisensa neljännellä kierroksella.
SuomiFutis-sivusto haastatteli ottelun turvatoimista vastannutta Panda Turvan toimitusjohtajaa Kim Grönlundia tiistain ottelun jälkeen.
Tunnelma oli alusta asti kireä. Kannattajaryhmät oli sijoitettu vastakkaisiin kulmiin, mutta sanasota kävi kuumana läpi ottelun.
– Koko pelin ajan oli pientä kireyttä ja suunsoittoa molemmin puolin. Tunnelma oli voimakkaampi kuin Veikkausliigan pelissä, ja huudot menivät välillä hyvän maun rajamaille, Grönlund sanoi.
Ottelun alussa molemmissa päädyissä sytytettiin soihdut, ja savua leijui kentän yllä useaan otteeseen. Pyrojen käyttö on Suomen Cupissa kielletty, mutta siitä huolimatta niitä nähtiin pitkin iltaa.
– Kyllä tässä saa vieläkin poimia vaahtosammuttimen rippeitä vaatteista pois, Grönlund naureskeli.

Pyrojen lisäksi katsomossa nähtiin myös verbaalista provosointia läpi ottelun. Grönlundin mukaan rajojen vetäminen katsomokäyttäytymisen suhteen ei ole aina yksinkertaista.
– Rasistisiin huutoihin puututaan aina, jos tekijät saadaan kiinni. Kaikki huutelu ei kuitenkaan välttämättä ylitä puuttumiskynnystä, ja rajan vetäminen on joskus vaikeaa.
Ottelun käänne nähtiin puolen tunnin kohdalla, kun HIFK siirtyi johtoon. Fanit rynnivät eteenpäin ja turva-aidat kaatuivat, mutta kentälle ryntäys saatiin estettyä.
”Yksi fani pistettiin käsirautoihin”
Pelaajien turvallisuus pysyi koko ajan järjestäjien ykkösprioriteettina.
– Fokus oli ennen kaikkea siinä, että kentälle ei juosta ja pelaajat sekä tuomarit pysyvät turvassa, ja siinä onnistuttiin. Yksi fani yritti päästä kentälle, ja hänet pistettiin rautoihin.
Ottelussa isoon rooliin nousi onnistuneet turvatoimet.
– Tässä tehtiin yhteistyötä kahden seuran, poliisin ja palloliiton kanssa. Kävimme erilaisia riskianalyysikeskusteluja ennen ottelua. Yhteistyössä on voimaa suomalaisessa jalkapallossa, Grönlund totesi.
Ottelu oli ennakkoon luokiteltu korkean riskin tapahtumaksi, ja se näkyi myös järjestyksenvalvojien määrässä.
– Kyseessä oli korkean riskin ottelu. Paikalla olisi voinut olla enemmänkin järjestyksenvalvojia. Järjestyksenvalvojien määrä määräytyy lipunmyynnin mukaan, ja yleisömäärä yllätti järjestäjän, Grönlund sanoi.
Ottelua oli seuraamassa Oulunkylän Markku.fi-areenalla tiistaina vajaat 2 500 katsojaa.
– Onhan nämä hienoja otteluita, upea tunnelma, Grönlund mainitsi.
Fanaattiset ottelut eivät välttämättä ole kevään osalta vielä ohi. HIFK jatkaa voiton myötä Suomen Cupin viidennelle kierrokselle, jossa vastaan voi tulla turnaukseen mukaan liittyvä HJK.
Väinö Helenius
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Gnistan taipui KuPSille – Jussi Leppälahti: ”Aika paljon oli tilaa, mutta…”
- No nyt kuohuu! – Fifa-pomo erosi ja toiselta rajuja syytöksiä
- Uefa jyrähti Gianni Infantinolle – lue tiukkasanainen viesti
- Simo Valakari luottaa tulevaan, vaikka yksi asia epäilyttää muita
- Mitä kummaa, MM-kisasankari Vozinha vaihtamassa taas seuraa!
- Oliko se siinä, PSG? Fabrizio Romano lausui kuuluisat sanat
- PSG iski takavasemmalta – pöyristyttävä huhu pelaajamarkkinoilta
- Rahakohussa iso päätös – FIFA koki Superliigan kohtalon
- MM-kisavalmentaja jättää tehtävänsä – paljasti karun todellisuuden
- Veikkausliigassa pelaajauutisia – KuPS solmi jatkodiilejä, SJK vahvistuu
- Rahakohussa iso päätös – FIFA koki Superliigan kohtalon
- Nyt tuli tieto: Diogo Tomas löysi uuden joukkueen
- Veikkausliigassa pelaajauutisia – KuPS solmi jatkodiilejä, SJK vahvistuu
- PSG iski takavasemmalta – pöyristyttävä huhu pelaajamarkkinoilta
- Valtava käänne: Arsenalin 90 miljoonan euron tarjous hyväksyttiin
- MM-kisavalmentaja jättää tehtävänsä – paljasti karun todellisuuden
- Suuri suru – yksi kaikkien aikojen parhaista puolustajista on kuollut
- Oliko se siinä, PSG? Fabrizio Romano lausui kuuluisat sanat
- Mitä kummaa, MM-kisasankari Vozinha vaihtamassa taas seuraa!
- Simo Valakari luottaa tulevaan, vaikka yksi asia epäilyttää muita