Palermo aloitti oman Serie B:n nousukarsintaurakkansa vierailemalla Catanzaron luona sunnuntaina.

Catanzaro oli tyly isäntä. Se otti ensimmäisestä osaottelusta 3–0-voiton ja tarrasi vahvasti kiinni paikkaan nousufinaalissa.

Maalipörssin 24 osumallaan voittanut Joel Pohjanpalo oli Palermon avauksessa kärjessä ja Jesse Joronen oli tolppien välissä.

Pohjanpalolle tuli toiseen osaotteluun Palermon kotikentällä Renzo Barberalla paljon tehtävää, sillä nyt sisilialaisseuran täytyisi paukuttaa vähintään kolme maalia varsinaisella peliajalla.

Iemmello iskussa

Catanzaro sai peliin huiman alun. Pietro Iemmello sai pallon Jorosen taakse ensimmäisellä minuutilla, ja sama mies oli asialla uudestaan vartin kohdalla.

Iemmello alusti Mattia Liberalin tekemän 3–0-maalin vielä ennen taukoa.

Toiselta puoliajalta Palermo sai sentään torjuntavoiton siinä mielessä, että se oli maaliton eikä Catanzaro saanut hyödynnettyä toista puoliaikaa kotonaan. Näin ollen Palermolla on kolme maalia kirittävää, ja se lienee vielä tehtävissä.

Asetelmat

Catanzaro pelasi alkuviikosta jo ensimmäisellä karsintakierroksella, sillä joukkue oli sarjassa viides. Sijoille 5–8 sijoittuneet seurat aloittivat avauskierrokselta, kun kolmonen Monza ja nelonen Palermo pääsivät suoraan toiselle kierrokselle. Catanzaro kaatoi Avellinon ja pääsi mittaamaan Palermoa kakkoskierrokselle.

Palermo pelaa nyt kolmatta vuotta putkeen Serie B:n nousukarsinnoissa. Aiempina vuosina tie on noussut pystyyn Pohjanpalon ja Jorosen tuolloin edustamaa Veneziaa sekä viime vuonna Juve Stabiaa vastaan.

Venezia ja Frosinone nousivat suoraan Serie A:han sijoituttuaan kahden parhaan joukkoon. Catanzaron ja Palermon parin voittaja kohtaa joko Monzan tai Juve Stabian, jotka pelasivat ensimmäisen osaottelun tasan 2–2.

Palermo isännöi Catanzaroa toisessa osaottelussa keskiviikkona.

LUE MYÖS: