Mediatiedot: Suomea edustanut Dario Naamo, 20, valitsee Irakin maajoukkueen
Kurdistan 24 -uutiskanava raportoi, että Suomea alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa ja nuoremmissa ikäluokissa edustanut Dario Naamo valitsee Irakin maajoukkueen.
Irakin jalkapalloliitto on kanavan mukaan vahvistanut, että Naamolla on nyt edustuskelpoisuus Irakin paidassa.
Irakin jalkapalloliiton Granim Oraibi paljastaa, että Naamon paperiasiat ovat nyt kunnossa, ja että tämä voi pelata kesällä MM-kisoissa.
Asia on kiinni enää Naamosta itsestään. Hän voi yhä kieltäytyä Irakin kutsusta ennen debyyttiään, vaikka paperiasiat olisivat maalissa. Edustusoikeuden hankkiminen kertoo kuitenkin siitä, että Naamolla on nyt aikomuksena pelata Irakin maajoukkueessa.
Valmentaja kannusti
The Courier uutisoi aiemmin, että Dundee Unitedia edustava pelaaja harkitsee Irakin maajoukkuetta, ja että lupa-asiat ovat käsittelyssä.
Dundeen päävalmentaja Jim Goodwin rohkaisi Naamoa valitsemaan Irakin, sillä Goodwinin mukaan MM-kisoihin pääsy on upea mahdollisuus, ja lisäksi Goodwinin mielestä Naamolla on paremmat mahdollisuudet saada vastuurooli Irakin maajoukkueesta kuin Suomen maajoukkueesta.
Irakin päävalmentaja Graham Arnold on tietojen mukaan kaavaillut Suomessa syntyneelle pelaajalle oikean laitapakin roolia.
Parikymppinen Naamo ei ollut ehtinyt vielä debytoida A-maajoukkueessa Huuhkajissa, joten edustusoikeuden vaihto on mahdollinen, vaikka hänellä onkin pelejä nuorten maajoukkuetasolla Suomen paidassa.
Irak pelaa MM-kisoissa samassa alkulohkossa Norjan, Ranskan ja Senegalin kanssa. Maa selvitti tiensä lopputurnaukseen kaadettuaan kansainvälisessä jatkokarsinnassa Bolivian.
LUE MYÖS:
- Ville Koski selvisi säikähdyksellä loukkaantumisestaan
- Pikkuhuuhkajien EM-jatkokarsintavastustaja selvillä
- Haastattelu: Kiinnostaako paluu Veikkausliigaan, Saku Eriksson?
- Gianni Infantinon jatkokausi Fifassa näyttää varmalta – kilpailijat putoavat pelistä yksitellen
- KuPS hukkasi mahdollisuutensa – FC Inter pitää kärkipaikkansa
- HJK takoi murskavoiton Veikkausliigassa
- Vastustajat pettyivät Argentiinan toimintaan – kylmää kohtelua
- Uefan pomolta iso ilmoitus tulevaisuudesta
- Cristiano Ronaldo lyttäsi asiantuntijan: ”Lopeta botoxin käyttö…”
- Cristiano Ronaldo sai tukea brasilialaislegendalta: ”Olisin tehnyt täysin saman”
- Glen Kamaran valmentajalta tylyä tekstiä: ”Voi jäädä kotiin”
- KuPS hukkasi mahdollisuutensa – FC Inter pitää kärkipaikkansa
- Vastustajat pettyivät Argentiinan toimintaan – kylmää kohtelua
- Cristiano Ronaldo osoitti arvostuksensa Lionel Messille
- Cristiano Ronaldo sai tukea brasilialaislegendalta: ”Olisin tehnyt täysin saman”
- Ronaldo-kohu: Portugalin valmentajalle riitti – ”Minulla ei ole muuta sanottavaa”
- HJK takoi murskavoiton Veikkausliigassa
- Cristiano Ronaldo lyttäsi asiantuntijan: ”Lopeta botoxin käyttö…”
- Uefan pomolta iso ilmoitus tulevaisuudesta
- Lähde: Jari Litmanen on yhdellä mittarilla maailman kärkeä myös vuonna 2026