Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
Brasilia julkistaa maanantaina MM-miehistönsä. Kansa odottaa päävalmentaja Carlo Ancelottilta tietoa, onko Neymar, 34, mukana lennolla vai ei.
Neymar sai osoittaa taitonsa viimeisen kerran sunnuntaina Brasilian liigaottelussa, jonka Santos kuitenkin hävisi Coritiballe 0–3. Santosin kapteeni pelasi ottelusta 65 minuuttia.
Myllytys Neymarin ympärillä on ollut kovaa, eikä sunnuntai ollut poikkeus, kun supertähti kutsuttiin vaihtoon neljännen erotuomarin virheestä.
Robinho Júnior ehti tulla Neymarin tilalle, kunnes selvisi, että kutsu oli käynyt Gonzalo Escobarille. Neymaria estettiin palaamasta kentälle, koska vaihtotapahtuma oli jo tehty.
Neljännen erotuomarin pasmat olivat menneet sekaisin, koska Neymar oli samassa hötäkässä tullut kentän sivuun pohjevamman takia.
Epätoivon eleenä Neymar nappasi paperinpalan ja näytti tv-kameroille, että hän ei suinkaan ollut vaihtoon kutsuttu pelaaja.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Santos ei kuulu Brasilian vahvimpiin joukkueisiin. Neymar on kuitenkin ollut kelpo vedossa aina terveenä ollessaan. Kahdeksaan otteluun on syntynyt neljä maalia tällä kaudella.
– Fyysisesti tunnen oloni mahtavaksi. Olen kehittynyt jokaisen ottelun myötä, Neymar sanoi toimittajille sunnuntaina Flashscoren mukaan.
– Olen tehnyt ihan parhaani — ei se helppoa ollut. Myönnän, että se ei ollut helppoa.
– Mitä tahansa tapahtuukin, Ancelotti varmasti kutsuu 26 parasta pelaajaa tähän taisteluun.
Museu do Amanhãn suojiin ahtautuu maanantaina monta sataa median edustajaa, kun Brasilian MM-kokoonpano julkistetaan. Neymar on nostattanut Brasiliassa totisen kuumeen tilaisuuteen.
Elokuvajakelija Netflix Brazil tiedotti viime vuonna, että Neymarista on tekeillä dokumenttiohjelma. Kesän MM-kisojen voidaan arvailla olevan dokumentin kliimaksi.
Neymar on pelannut Brasilian maajoukkueessa viimeksi vuonna 2023. Hän on osallistunut kolmeen MM-turnaukseen. Hänen kisansa ovat jääneet joka kerta puolivälieriin, joko loukkaantumisen tai karsiutumisen takia.
LUE MYÖS:
- Huuhkajat-vahdin päävalmentajan palli heiluu: ”Puhun tietenkin seurajohdon kanssa”
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Käsittämätön tilanne tallentui videolle – kärry jyräsi ex-valioliigapelaajan
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”