Cristiano Ronaldon edustamalle Al-Nassrille kävi kylmät lauantaina. Se hävisi AFC Champions League Twon finaalin Gamba Osakalle 0–1. Voittomaali syntyi puolen tunnin kohdalla Deniz Hümmetin lapikkaasta. Osuma hyväksyttiin minuutteja kestäneen paitsiotarkastuksen jälkeen.

Ottelu oli Al-Nassrille turhauttavin mahdollinen. Se hallitsi palloa 67 prosenttia ajasta, mutta epäonnistui siinä tärkeimmässä eli maalinteossa. 18-vuotias Rui Araki otti Osakan maalilla kuusi torjuntaa, Al-Nassrin Bento ei yhtään.

Osuvaa on, että Benton markkina-arvo on useissa lähteissä yhdeksän miljoonan euron tietämillä, kun Arakilla vastaava luku on 75 000 euroa.

Félix sai lauantain finaalista puhtaat paperit. Kuvassa häntä on yrittänyt pysäyttää nurmen pintaan kaatunut Tokumi Suzuki. Kuva: All Over Press.

Avausjaksolla Al-Nassrin parhaat maalipaikat olivat Ronaldolla. Ensimmäisessä hän ei saanut kunnollista osumaa palloon. Toisessa hänen puskunsa suuntautui ohi maalin, kun Mohamed Simakan olisi ollut paremmassa paikassa hänen takanaan.

Ei ollut epäilystäkään, etteikö João Félix ollut Al-Nassrin paras pelaaja läpi ottelun. Portugalilainen oli liki jokaisen hyökkäyksen keskiössä, etenkin ensimmäisellä puoliajalla, ja toisella puolikkaalla hän tykitti pallon tolppaankin.

Al-Nassrilla on ollut Ronaldon aikakaudella vaikeaa finaaleissa. Al-Nassr hävisi King’s Cupin loppuottelun 2024 sekä Saudi-Arabian supercupin vuosina 2024 ja 2025.

Tietyllä tavalla Al-Nassrin henkistä lukkoa kuvaa se seikka, että noin vartti ennen täyttä aikaa päävalmentaja Jorge Jesus heitti taktiikkataulunsa maahan. Kun ei mene, niin ei mene.

LUE MYÖS: