Edin Džeko ei uskonut pelaavansa nelikymppisenä MM-kisoissa – iso päätös pelasti kauden
Bosnia-Hertsegovinan kapteeni ja tähtihyökkääjä Edin Džeko ei olisi uskonut, että hän pelaa vielä nelikymppisenä MM-kisoissa.
Džeko, 40, ja kumppanit aloittavat kisaurakkansa tänään, perjantaina, kisaisäntä Kanadaa vastaan kello 22 Suomen aikaa.
Konkarikärki on pelannut Bosnia-Hertsegovinan paidassa ennätykselliset 148 ottelua, ja hän johtaa maajoukkueen maalitilastoa suvereenisti 73 osumallaan.
Džeko kertoi Sky Sportsin haastattelussa, että kymmenen vuotta sitten kesän 2026 MM-kisat kuulostivat epärealistiselta tavoitteelta hänelle. Nyt hän on kuitenkin lähdössä turnaukseen sen kolmanneksi vanhimpana kenttäpelaajana.
– Kuuntelen kroppaani ja teen paljon töitä ennen ja jälkeen harjoitusten, koska en ole enää nuorimmasta päästä. Minun on huolehdittava jaloistani ja kropastani, ja niin olen tehnytkin.
– Nuorena ei ehkä ajattele kovin paljon, että tulisi harjoituksiin aikaisemmin ja menisi 30-45 minuutiksi salille tekemään ennaltaehkäisevää harjoittelua ja sitten vielä jäisi treenien jälkeen 30-60 minuutiksi tekemään jotain muuta ennaltaehkäisevää.
Džeko aloitti päättyneen kauden Italian Serie A:n Fiorentinassa, mutta hän jäi pieneen rooliin ja onnistui 18 ottelussa maalinteossa vain kahdesti. Monet ajattelivat, että ikääntyneen hyökkääjän ura on väistämättä laskusuunnassa.
Tammikuussa osoitteeksi vaihtui Saksan 2. Bundesliigan Schalke, ja homma lähtikin taas rullaamaan. Džeko tehtaili 11 otteluun kuusi osumaa ja kolme maalisyöttöä, ja Schalke nousi sarjavoittajana liigaan.
– Siinä (siirrossa) oli kyse siitä, että saisin enemmän peliaikaa.
– En olisi voinut tehdä parempaa valintaa. Kaikki tapahtunut sujui vielä paremmin kuin osasin odottaa.
Kanadan lisäksi Bosnia-Hertsegovinan kanssa samassa lohkossa pelaavat myös Qatar ja Sveitsi, jota Džeko pitää lohkon ennakkosuosikkina.
Bosnia-Hertsegovina pelasi viimeksi MM-kisoissa vuonna 2014. Džekon lisäksi 12 vuoden takaisesta maajoukkueesta on jäljellä enää Atalantan puolustaja Sead Kolasinac.
– Minä olen luonnollisesti joukkueen vanhin pelaaja. Siinä on aina suuri vastuu. Olen iloinen, että saan olla tämän upean sukupolven kapteeni. Tämä tulee varmasti muuttamaan heidän elämänsä. Ehkä he eivät vielä tiedä sitä, mutta niin tulee tapahtumaan, sanoi Džeko.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter vahvistuu SJK:sta tutulla Lauri Laineella
- Expressen: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen siirtyy ulkomaille
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Paniikkinappula pohjassa! Gianni Infantinolta epätoivoinen ratkaisu pestinsä pelastamiseksi
- Arsene Wenger järkyttyi Fifan kohusuunnitelmasta – ”Kuulin siitä median kautta”
- FC Inter vahvisti hyökkäystään nuorten maajoukkuehyökkääjällä
- Haastattelu: Amara Nallo kertoi arvokkaan oppinsa Liverpoolista – esikuvana Virgil van Dijk
- Video leviää: Raju välikohtaus Brasiliassa – Neymar menetti malttinsa ottelun jälkeen
- Siirtopommi! Tässä on Mo Salahin uusi seura
- Suurseura tyrmistyi Hollannin maajoukkuetähden sopimusvaatimuksista
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Paniikkinappula pohjassa! Gianni Infantinolta epätoivoinen ratkaisu pestinsä pelastamiseksi
- FC Inter vahvisti hyökkäystään nuorten maajoukkuehyökkääjällä
- Siirtopommi! Tässä on Mo Salahin uusi seura
- Video leviää: Raju välikohtaus Brasiliassa – Neymar menetti malttinsa ottelun jälkeen
- Haastattelu: Amara Nallo kertoi arvokkaan oppinsa Liverpoolista – esikuvana Virgil van Dijk
- Arsene Wenger järkyttyi Fifan kohusuunnitelmasta – ”Kuulin siitä median kautta”
- Neymar puhui tulevaisuudestaan – joulukuussa edessä iso päätös
- Espanjan MM-sankari kertoi – tältä tuntui ratkaista maailmanmestaruus
