Ranskalaislehden, Foot Mercaton mukaan William Saliba, Ranskan maajoukkueen ykköstoppari, on vaarassa jäädä MM-kisojen ulkopuolelle mystisen loukkaantumisen vuoksi. Lehden mukaan Saliba kärsi vammasta jo viikonlopun Mestarien liigan finaalissa, mutta pelasi siitä huolimatta täydet 120 minuuttia ottelun trillerissä.

Tilanteesta tekee erikoisen se, että vaikka ranskalaislehti arvioi vamman kuntoutumisen kestävän jopa viikkoja, itse loukkaantumisesta ei ole kerrottu tarkempia yksityiskohtia, ei edes sitä, missä vamma sijaitsee. Kisojen lähestyessä tilanteesta saadaan todennäköisesti lisätietoa, ja samalla nähdään, miten Saliba kamppailee toipumisensa kanssa. Yksi asia on kuitenkin varma: Ranskan maajoukkue tarvitsee Salibaa.

Ilman Saliban läsnäoloa puolustuslinjaa ei voi enää pitää maailman parhaana. Korvaajavaihtoehtoina ovat ainakin Ibrahima Konaté, Maxence Lacroix ja jopa Jules Koundé, vaikka Koundén odotetaan jatkavan oikean puolustajan tontilla. Didier Deschampsilla on nyt paljon pohdittavaa sen suhteen, miten hän haluaa rakentaa joukkueensa puolustuslinjan.

LUE MYÖS: