Näkökulma: Päättyykö Englannin 60 vuoden odotus Thomas Tuchelin johdolla?
Englanti aloitti MM-urakkansa eilen keskiviikkona kaatamalla Kroatian lukemin 4–2.
Ennen kisoja valinnoistaan kritiikkiä saanut Thomas Tuchel on avausottelun perusteella saanut kisoihin jalkeille joukkueen, josta ei kritiikistä huolimatta laatua puutu.
Laatua Englannilta ei ole koskaan puuttunutkaan, mutta Kroatia-ottelu tarjoili Englannin faneille pitkästä aikaa iloista hyökkäyspeliä, joka johti myös neljään maaliin.
Tuchelin johdolla Englanti vaikutti valmiimmalta paketilta kuin pitkään aikaan.
Gareth Southgaten Englannista puhuttiin paljon joukkueena, jossa vallitsi vahva yhteishenki.
Tuchel on tuonut mukanaan jotain erilaista. Englanti näytti jo ensimmäisessä ottelussaan tasapainoisemmalta ja ennen kaikkea rohkeammalta. Joukkue pyrki epäkohdistaan huolimatta määräämään ottelun tahdin itse.

Tuchel ei tyytynyt suojelemaan johtoa
Tuchel ei lähtenyt suojelemaan johtoa, vaikka Englanti johti ottelua 72. peliminuutilla lukemin 3–2.
Saksalaisluotsi toi sisään Morgan Rogersin puolustavamman Declan Ricen tilalle. Samassa vaihtotapahtumassa kentälle saapuivat myös Marcus Rashford ja Bukayo Saka.
Vaihdot kertovat paljon Tuchelin ajattelutavasta verrattuna esimerkiksi saksalaisen edeltäjään Southgateen.
Vielä edellisissä arvokisoissa Englanti joutui turnauksen avausottelussaan Serbiaa vastaan puolustamaan yhden maalin johtoaan hampaat irvessä eikä saanut peliään kunnolla kontrolliin.
Siinä missä Southgate olisi todennäköisesti lähtenyt puolustamaan maalin johtoa, halusi Tuchel hakea lisää osumia ja sitä kautta tappaa pelin.
Tuchelin ratkaisut näkyivät myös lopputuloksessa. Englanti ei vetäytynyt kuoreensa, vaan jatkoi aktiivista pelaamista.
Puolustuspelaaminen
Keskiviikon esitys herätti kuitenkin myös kysymysmerkkejä. Kroatia iski ottelussa kaksi maalia, ja osumia olisi voinut tulla Jordan Pickfordin selän taakse pari lisääkin.
Turnauksia voitetaan harvoin ilman vahvaa puolustusta.
Englanti pystyy vastaamaan monen joukkueen hyökkäysvoimaan vähintään samalla mitalla, mutta riittääkö eilisen tasoinen puolustaminen esimerkiksi Ranskan tai Brasilian kaltaisia hyökkäysvirtuooseja vastaan?
Luvassa on kuitenkin avausottelun perusteella kova urakka, jos Englannin haluaa lähettää Pohjois-Amerikasta tänä kesänä aikaiselle kotimatkalle.
Väinö Helenius
LUE MYÖS:
- Tässä Huuhkajien hyökkäävä avaus – Lukas Hradecky penkin puolella
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- KTP palaa Veikkausliigaan