Graham Potterin valmentama Ruotsi potkaisi MM-kisaurakkansa käyntiin varhain maanantaiaamuna.

Ruotsi voitti avausottelussaan Tunisian 5-1, ja otti siten suuren askeleen kohti jatkopaikkaa. Ruotsin tähdet Alexander Isak ja Viktor Gyökeres onnistuivat maalinteossa.

Yasin Ayari laukoi komeasti Ruotsin johtoon jo seitsemännellä minuutilla.

Tunisian maalivahti Abdel Chamakh tuli boksin rajalle vastaan, kun Isak ja Gyökeres yrittivät laukoa pallon maaliin. Pallo päätyi lopulta Ayarille, joka laukoi pelivälineen noin 25 metristä tyhjään maaliin. Tunisialaistaustainen Ayari ei tuulettanut maaliaan.

Ruotsin toinen maali syntyi puolen tunnin pelin jälkeen. Ruotsi pääsi vastahyökkäykseen ja Gyökeres pelasi pallon laidalla odottaneelle Isakille. Isak haastoi Tunisian puolustuksen ja laukoi pallon Chamakhin käsien kautta maaliin.

Tunisian Omar Rekik kavensi pelin juuri ennen taukoa, mutta se jäi laihaksi lohduksi Tunisialle. Gyökeres viimeisteli Ruotsin kolmannen tunnin kohdalla. Isak riisti pallon Tunisian boksin edustalla ja muutamaa sekuntia myöhemmin Gyökeres pääsi laukomaan sen tarkasti maaliin. Mattias Svanberg iski Ruotsin neljännen 84. minuutilla.

Avausmaalin viimeistellyt Ayari vastasi myös pelin viimeisestä maalista osuttuaan lisäajalla.

Yön toisessa ottelussa Norsunluurannikko kaatoi Ecuadorin 1-0. Amad Diallo iski pelin ainoan maalin 90. minuutilla.

LUE MYÖS