Virgil van Dijk ei pidä uusista juomatauoista – tässä syy
Hollannin maajoukkueen tähtitoppari Virgil van Dijk on ottanut kantaa FIFAn käyttöön ottamiin uusiin juomataukoihin. Tauot ovat herättäneet runsaasti keskustelua niin pelaajien kuin fanienkin keskuudessa, ja nyt myös hollantilaispuolustaja kertoi oman näkemyksensä asiasta.
Aiemmin myös Liverpoolin entinen päävalmentaja Jürgen Klopp arvosteli uusia käytäntöjä ja kuvaili niitä tarpeettomiksi.
Näin Virgil van Dijk kommentoi asiaa:
– Olen katsonut jokaisen ottelun ja en oikeastaan pidä juomatauoista. Ihmiset, jotka katsovat televisiosta eivät myöskään kuulemani mukaan pidä niistä. Jos on todella kuuma, ymmärrän tietenkin niiden tarpeen, mutta mielestäni jokaisessa pelissä niitä ei tarvita. Eiköhän se riitä tästä asiasta, kertoi 34-vuotias Liverpoolin toppari.
Moni sosiaalisessa mediassa on ollut van Dijkin kanssa samoilla linjoilla. Kritiikin mukaan FIFAn käyttöön ottamat juomatauot palvelevat enemmän televisioyhtiöitä ja mainostajia kuin pelaajien hyvinvointia. Vaikka taukojen virallinen tarkoitus on auttaa pelaajia kuumissa olosuhteissa, kaikki eivät ole vakuuttuneita niiden tarpeellisuudesta.
Yksi yleisimmistä kritiikin kohteista on pelin rytmin katkeaminen. Monet fanit kokevat, että juomatauot voivat tappaa joukkueen momentumin kesken vahvan jakson. Esimerkiksi Saksa–Curaçao-ottelussa Curaçao onnistui luomaan painetta ja näytti ajoittain vaaralliselta ennen ensimmäistä juomataukoa. Tauon jälkeen Saksa sai pelistä otteen, avasi maalihanansa ja karkasi selvään voittoon. Vaikka taukoa ei voi suoraan syyttää ottelun lopputuloksesta, tapaus nousi esimerkiksi keskusteluissa pelin rytmin rikkoutumisesta.
Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Marcus Forss harjoittelee Mestaruussarja-seuran kanssa: ”Katsomme, miten asiat kehittyvät”
- Kaikki suomalaisseurat etenivät eurokarsintojen toiselle kierrokselle!
- Virallista: Niklas Pyyhtiä lainalle Serie B:hen – teki jatkosopimuksen Bolognan kanssa
- FC Inter ylsi urotekoon eurokentillä – seuraavaksi vastaan asettuu turkkilaisseura
- Maajoukkuepelaaja poistuu toistamiseen SJK:sta
- Argentiina saamassa sakkoa – poliittinen kannanotto lähti käsistä
- Lehti: Matias Siltanen lähellä siirtoa Italian pääsarjaan
- Jalkapallomaailman ex-supertähdet lyttäsivät Thomas Tuchelin ja Englannin – “Pelkurimaista”
- Jude Bellingham paljasti – yksi ikimuistoinen asia jäi mieleen MM-pettymyksen keskellä
- Jättipäätös julki – Thomas Tuchelin kohtalo ratkesi
- Jättipäätös julki – Thomas Tuchelin kohtalo ratkesi
- Toimittaja: Robert Taylor löysi uuden seuran
- Lionel Messi Espanjasta ennen MM-finaalia: ”Moni heistä pelaa seurassa, jota rakastan”
- LIVESEURANTA: Argentiinalta uskomaton temppu! Trillerissä nousu MM-finaaliin
- SuomiFutiksen tiedot: Ilveksestä tuttu puolustaja siirtyy KuPSiin
- FIFA aikoo rikkoa sääntöjä – MM-finaalissa nähdään historiallinen poikkeus
- Argentiina selvitti tiensä MM-finaaliin – Lionel Messi omisti voiton edesmenneelle legendalle
- Lehti: Matias Siltanen lähellä siirtoa Italian pääsarjaan
- Kylian Mbappé paljasti – tähän Ranskan MM-finaalihaaveet kaatuivat
- Haastattelu: Leonel Montano kertoi mielipiteensä HJK:n vaikeuksista
