Belgian jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Rudi Garcia jättää tehtävänsä, kun hänen sopimuksensa päättyy heinäkuun lopussa. Belgian jalkapalloliitto päätti olla käyttämättä option sopimuksen jatkamisesta.

Garcia luotsasi Belgian vuoden 2026 MM-kisoissa puolivälieriin, joissa joukkue hävisi maailmanmestaruuden voittaneelle Espanjalle maalein 1–2.

62-vuotias Garcia aloitti Belgian päävalmentajana tammikuussa 2025.

Belgian jalkapalloliiton urheilujohtaja Vincent Mannaert kiitti Garcian työtä tiedotteessa.

– Rudi Garcia oli kiistatta tärkeässä roolissa Belgian maajoukkueen palauttamisessa oikealle tasolle. Hän aloitti tehtävässä haastavassa urheilullisessa ja taloudellisessa tilanteessa.

– Hänen sitoutumisensa ja kokemuksensa auttoivat palauttamaan joukkueen yhtenäisyyden, ja MM-kisoista saavutettiin vahva tulos. Haluan kiittää Rudia ja hänen valmennusryhmäänsä viimeisten 18 kuukauden työstä, Mannaert sanoi.

Mannaert kertoi samalla, että liitto on käynnistänyt uuden päävalmentajan rekrytoinnin.

Belgia ei vakuuttanut MM-kisojen alkulohkossa ja voitti kolmesta ottelustaan vain yhden. Joukkue eteni kuitenkin jatkoon ja nousi pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella 3–2-voittoon Senegalista vahvan loppukirin ansiosta.

Neljännesvälierissä Belgia esitti turnauksen parhaan ottelunsa kaatamalla kisaisäntä Yhdysvallat selvästi 4–1.

Lähde: BBC

LUE MYÖS: