Englanti tavoittelee paikkaa MM-finaaliin huomenna keskiviikkona, kun se kohtaa hallitsevan maailmanmestarin Argentiinan.

Kyseessä olisi Englannin ensimmäinen MM-finaalipaikka yli 60 vuoteen.

Entinen Valioliiga-hyökkääjä Troy Deeney uskoo, että Thomas Tuchelin valmentamalla Englannilla on kaikki eväät kaataa Argentiina välierässä.

Asiantuntijan töitä tekevä Deeney latasi talkSPORTille puhuessaan kovat odotukset Englannin niskaan.

– Onkohan tämä tasoltaan heikoin MM-välieräpari, jonka olemme nähneet. Kumpikaan joukkue ei ole pelannut erityisen hyvin. Molemmilla on omat heikkoutensa. Uskon kuitenkin, että Englanti murskaa Argentiinan. Olen seurannut Argentiinaa koko turnauksen ajan, eikä heidän pelaamisensa ole vakuuttanut. Lisäksi joukkue alkaa olla jo hieman ikääntynyt.

– Puolustuksessa he ovat sekavia. Keskikenttä ei pysty hallitsemaan pelejä, ja heidän hyökkäyspelinsä nojaa liikaa Messiin, Deeney jatkoi.

Kyseessä on Englannin ja Argentiinan ensimmäinen kohtaaminen sitten vuoden 2005.

Ottelu alkaa huomenna kello 22.00 Suomen aikaa.

talkSPORT

@talkSPORT
👀 "I think we'll batter them..."

🇦🇷 "They're older, they're all over the place at the back."

Troy Deeney explains why he thinks England will "batter" Argentina in the World Cup semi-final! 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

LUE MYÖS: