Veikkausliigan jumboseura IFK Mariehamn tiedottaa pelaajahankinnasta.

Ghanalainen puolustaja Foster Gyamfi, 22, siirtyy seuraan kaksivuotisella sopimuksella.

Gyamfi pelaa pääasiallisesti keskuspuolustajana, mutta kykenee pelaamaan myös vasemman pakin roolissa.

Gyamfi saapuu Ahvenanmaalle Ghanan liigasta Bechem Unitedista pelattuaan seurassa tällä kaudella 16 ottelua.

Suomi ei ole pelaajalle ensimmäinen etappi Euroopassa, sillä hän on pelannut lisäksi Tanskassa Esbjergin junioreissa sekä tšekkiläisessä Zbrojovka Brnossa.

Toimitusjohtajana ja urheilujohtajana IFK Mariehamnissa työskentelevä Jimmy Wargh kommentoi siirtoa.

– Ajatuksena oli, että Foster olisi tullut tänne jo tammikuussa, mutta erilaisten sattumusten takia siirto saatiin maaliin nyt kesän ikkunassa. Foster on vasenjalkainen toppari, joka viihtyy myös vasempana pakkina. Uskon, että saamme tervetulleen lisän puolustukseemme hänen tulonsa myötä.

Maarianhaminalaisille kausi on ollut synkkä, sillä 15 peliin joukkue on kerännyt vain neljä pistettä. Seuraava ottelu on FC Lahtea vastaan 20. heinäkuuta.

LUE MYÖS: