Veikkausliigan otteluohjelma sisälsi lauantaina pelit HJK–VPS, AC Oulu–Gnistan ja SJK–KuPS.

VPS oli hävinnyt liigassa viimeksi toukokuussa, mutta nyt se taipui Helsingissä Klubille, joka oli vahvempi maalein 2–1.

Teemu Pukki laukoi voitto-osuman rangaistuspotkusta 75. minuutilla. Vaasalaiset jatkavat kolmantena ja HJK viidentenä.

HJK ei saanut kirittyä eroa sarjakärkeen lauantaina, sillä liigaykkönen KuPS sai niin ikään kolmen pisteen potin itselleen.

Kuopiolaiset hakivat 2–0-vierasvoiton Seinäjoelta SJK:n kustannuksella. Maalipörssin kärjessä yhdeksään osumaan noussut Jaime Moreno teki voittomaalin 24. minuutilla.

Gnistanin Adeleke Akiniyemi jakaa maalitilaston kärkipaikkaa Morenon kanssa. Nigerialainen osui vierasottelussa AC Oulua vastaan, kun Gnistan haki 2–0-voiton vieraskentältä.

Veikkausliiga jatkuu yhdellä ottelulla sunnuntaina, kun FF Jaro isännöi FC Interiä kello 18.30 alkavassa kamppailussa.

LUE MYÖS: