Viimein tärppäsi – HJK sai himoitun vahvistuksen
Santeri Haarala siirtyy ruotsalaisesta Djurgårdenista HJK:hon. Seurat sopivat siirrosta maanantaina, ja HJK maksaa 26-vuotiaasta hyökkääjästä ”maltillisen siirtokorvauksen”.
Sopimus ulottuu vuoden 2028 loppuun ja Haarala on heti valmennuksen käytettävissä.
– HJK:ta vastaan on aina sytyttänyt pelata, ja nyt sytyttää kyllä isosti pelata Klubille. Suomen suurin seura, joten on ilo ja kunnia vetää Klubin paita päälle. Täältä oltiin yhteydessä ensimmäisen kerran jo viime kesänä, ja sen jälkeen talvella, mutta silloin aika ei ollut vielä oikea. Nyt aika oli oikea ja täällä ollaan, Haarala kertoo Youtubessa.
Haarala siirtyi Ilveksestä Djurgårdeniin kesällä 2024. Hän sai aluksi paljon vastuuta, mutta jäi myöhemmin Jani Honkavaaran alaisuudessa pienemmälle peliajalle. Viime kauden jälkimmäisen puoliskon hän pelasi lainalla Degerforsissa.
Kuluvan vuoden alussa Haarala sairastui sydänlihastulehdukseen, joka piti hänet neljä kuukautta sivussa. Hän palasi harjoituksiin huhtikuussa, mutta ei pelannut tällä kaudella otteluakaan Djurgårdenissa.
– Kyllä siinä aloitettiin aika nollista. Kuukauden verran luotiin pohjaa, ettei tulisi loukkaantumisia. Nyt olen kaksi kuukautta treenannut normaalisti joukkueen mukana ja yhden treenimatsin pelasin (ennen siirtoa), joten täydessä kunnossa ollaan, Haarala avaa.
HJK haki kesän siirtoikkunassa hyökkäyspään vahvistusta. Veikkausliigassa Ilvestä, KuPS, TPS:ää ja RoPS edustanut Haarala on pelannut pääsarjassa 116 ottelua, joissa hän on tehnyt 26 maalia ja antanut 15 maalisyöttöä. HJK päävalmentaja Joonas Rantanen valmensi Haaralaa aiemmin Ilveksessä.
– Haarala on pelaaja, joka tuo meidän joukkueeseen lisää dynaamisuutta sekä hyökätessä että puolustaessa. Hän pystyy vauhdilla käynnistämään korkean prässin, hyökkäämisessä kiihdyttämään hyökkäyksiä pallon kanssa ja tekemään aloitteita linjan taakse. Hän tuo meille energiaa kentälle. Tunnemme hänet aiemmista vuosista Veikkausliigassa ja päävalmentaja Joonas Rantanen on valmentanut häntä aiemmin. Tämä antaa hyvät lähtökohdat, HJK urheilujohtaja Petri Vuorinen sanoo.
LUE MYÖS:
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- Ilveksen ex-päävalmentaja uuteen pestiin – sopimus julki
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- Romano: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkesi
- Supertähti loukkaantui vakavasti: ”Miksi juuri minä?”
- Bayern München ja Arsenal kohtasivat Mestarien liigassa – mitä kävi Bukayo Sakalle?
- Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
- PK-35 ja FF Jaro aloittivat liigakarsinnat – toiseen osaan jännittävästä asetelmasta
- Haastattelu: Tarjosiko HJK sinulle jatkosopimusta, Teemu Pukki?
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Bayern München ja Arsenal kohtasivat Mestarien liigassa – mitä kävi Bukayo Sakalle?
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- PK-35 ja FF Jaro aloittivat liigakarsinnat – toiseen osaan jännittävästä asetelmasta
- Cristiano Ronaldo epäonnistui
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
- Mestarien liigan jättiottelu toi paljon murheita – tähtipelaajia sivuun pitkäksi aikaa
- Supertähti loukkaantui vakavasti: ”Miksi juuri minä?”