Jyväskylässä on vihitty lauantaina käyttöön Harjun stadion mittavan peruskorjauksen ja laajennuksen jälkeen. Stadion viettää tänä vuonna satavuotisjuhlaansa.

Jyväskylän kaupungin tiedotteen mukaan remontissa ”uudistettiin kaikki yleisurheilun ja jalkapallon suorituspaikat”. Täysin uudessa pääkatsomorakennuksessa on 2 546 istumapaikkaa, 118 seisomapaikkaa ja 15 esteetöntä katsomopaikkaa.

Uudistuksen mukana stadionille saatiin reilut 800 katettua katsomopaikkaa lisää.

Harju ei ole jalkapallostadion. Stadionin pääkäyttäjät ovat Jyväskylän Kenttäurheilijoita. Kentällä on kuusi pituus- sekä seiväspaikkaa ja keihäänheitto on mahdollista molemmissa päissä kenttää.

Kentän perustusten kaivuutöissä löydettyjä kiviä hyödynnettiin aikoinaan Neron portaiden rakentamiseen. Kuva: All Over Press.

JJK palaa Harjulle 11. heinäkuuta, jolloin se kohtaa Keskisuomalaisen sanoin ”hyväkuntoisella siirtonurmella” KuPS Akatemia I:n. JJK pelaa miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Ykköstä ja on Tampere Unitedin perässä sarjassa toisena. Jyväskyläläisseura kilpaili Veikkausliigassa viimeksi vuonna 2017.

Vaikka Jyväskylän väkiluku on Suomen kaupungeista seitsemänneksi suurin, sen saavutukset jalkapallossa jättävät toivomisen varaa. Toinen Harjun stadionin seuroista, naisfutikseen erikoistunut JyPK on Kansallisessa Ykkösessä viidentenä. Seura perustettiin jo 1952, mutta on vielä toistaiseksi vailla SM-mitalia.

Harjun stadionin katsomon peruskorjaus aloitettiin marraskuussa 2024. Kun uusi pääkatsomorakennus valmistui huhtikuussa 2026, Keskisuomalainen pääsi vierailulle (ks. upotus).

Linkki Instagram-julkaisuun.

LUE MYÖS: