Fabrizio Romanon mukaan entisen supertähden Paul Pogban sopimus AS Monacon kanssa tullaan purkamaan seuran toimesta. Monaco haluaa purkaa sopimuksen syyskuun 1. päivään mennessä, jotta Pogba ehtisi löytää uuden seuran vielä syyskaudeksi.

Pogba loukkaantui harjoituskaudella, ja Romanon mukaan ranskalaisella on edelleen sananvaltaa sopimuksen purkamisen suhteen. On kuitenkin vaikea uskoa, että Pogba haluaisi jäädä seuraan, jossa hänen panostaan ei arvosteta. 33-vuotias Pogba esiintyi viime kaudella Monacon riveissä vain kuudessa ottelussa, eikä hänen tilastoistaan löydy juuri mainittavaa.

Herääkin kysymys: onko Paul Pogballa enää annettavaa huipputasolla? Mies joutui olemaan peräti 18 kuukautta sivussa jalkapallosta positiivisen dopingnäytteen vuoksi, ja pitkä tauko näkyy väistämättä hänen tekemisessään. Pogba on myös kärsinyt viime vuosina useista loukkaantumisista, eikä tilanne todennäköisesti helpotu iän karttuessa.

Pogba tunnetaan parhaiten vuosistaan Manchester Unitedin ja Juventuksen riveissä, joissa hän oli parhaimmillaan yksi maailman parhaista keskikenttäpelaajista. Myös vuoden 2018 MM-kisoissa Pogba oli Ranskan paidassa ilo silmille ja tärkeä osa maailmanmestarijoukkuetta.

Monien rakastama Pogba on kuitenkin myös kaupallisesti kiinnostava pelaaja, sillä hänellä on valtava fanikunta ympäri maailmaa. Paitamyynnit ja muu kaupallinen arvo voivatkin olla yksi syy, miksi jokin seura olisi valmis tarjoamaan hänelle vielä mahdollisuuden. Olisiko Pogban aika suunnata esimerkiksi Yhdysvaltoihin tai Saudi-Arabiaan?

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨 BREAKING: AS Monaco offer contract termination to Paul Pogba.

Club want to mutually terminate his deal by September 1st to let Paul find new club this year.

Decision up to Pogba (now injured) but AS Monaco informed his camp, as per Nice Matin and Le Parisien.
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: