Wilco van Schaik ei mitä ilmeisimmin kuulu heihin, jotka viehättyvät norjalaisen Bodø/Glimtin kyvystä kilpailla omien mahdollisuuksiensa äärirajoilla.

Hollantilaisseura NEC Nijmegenia pyörittävä Van Schaik oli tyrmistynyt vierasjoukkueelle varattuihin olosuhteisiin Bodøssä. Kukapa ei olisi, jos on odottanut, että kaikki Mestarien liigan seurat pelaavat isoilla stadioneilla.

– Onko täällä Mestarien liiga -tunnelmaa? Ei, ei vielä, ja sitä pitää todella kaivaa itse. Tulin juuri pukuhuoneesta: se on täällä vähän sitä sun tätä, Van Schaik sanoi De Gelderlanderin haastattelussa.

Bodø/Glimt ja NEC kohtaavat tänään keskiviikkona Mestarien liigan viimeisellä karsintakierroksella. Norjalaisseura pääsee Suomen aikaa iltakymmeneltä alkavaan kotiotteluunsa 3–1-johtoasemasta.

Van Schaikin mukaan Bodø/Glimt oli valinnut fasiliteeteissa pienen riesan tien.

– Pyysimme [kylmäallasta]. Luulen, että he hakivat vain ammeen jostain rautakaupasta ja [panivat] siihen jäitä. En ole todellakaan törmännyt vastaavaan.

Maanantaina iltapäivällä Bodø/Glimtin edustaja kertoi, että suurseurat Manchester City ja Internazionale olivat käyttäneet viime kauden vierasottelussa samaa allasta, ja niille se oli kelvannut oikein hyvin.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

Jeroen Bijma

@JeroenBijma
Algemeen directeur Wilco van Schaik van NEC heeft zo zijn bedenkingen over wat hij aantreft in het stadion van Bodø/Glimt.

,,Ik denk dat ze een bad uit één of andere bouwmarkt hebben gekocht.''

#bodnec #necnijmegen
Linkki twiittiin.

Van Schaik korjasi lausuntojaan myöhemmin.

– [Olosuhteet] ovat tunnistettavia. Meillä [Goffertstadionilla] vastustajan pelaajien on valmistauduttava otteluun [samalla] käytävällä, josta henkilökunta kävelee läpi. Niin ei sekään ole ihanteellista, Van Schaik sanoi Goal-verkkolehden mukaan.

– Olemme samankaltaisia seuroja. Siksi meistä oli mukavaa nähdä, miten he ratkaisevat pulmansa laittamalla ammeen pukuhuoneeseen. Ei kukaan ole ärsyyntynyt tai pettynyt, Van Schaik totesi.

NEC sijoittui viime kaudella Hollannin pääsarjassa kolmanneksi. Tämä on 125-vuotiaalle seuralle ensimmäinen kerta, kun se pelaa Mestarien liigaa.

– Keitä me olisimme halveeraamaan? Tiedämme omat rajamme, Van Schaik sanoi.

– Nauroimme [tapaukselle] juuri yhdessä [Bodø/Glimtin] kanssa. He eivät tehneet siitä haloota tai suuttuneet myöskään. Fantastisia, todella mukavia ja avoimia ovat ihmiset Bodø/Glimtissä.

LUE MYÖS: