Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
Lainalla Queens Park Rangersin riveissä pelaava Glen Kamara, 30, on aloittanut kautensa vakuuttavasti. Huuhkajien vakiopelaaja on saanut jokaisessa kauden viidestä liigaottelussa vastuuta ja suomalainen on käyttänyt minuuttinsa mainiosti.
QPR on aloittanut Championship -kautensa kolmella voitolla, yhdellä häviöllä ja yhdellä tasapelillä. Lontoolaisseura istuu kirjoitushetkellä sarjataulukossa neljäntenä 11 pisteellä. Kamaran otteet ovat kuitenkin jääneet täysin tutkan alle valtamediassa, vaikka mies onkin suoriutunut hienosti.
FotMobin pelaaja-arvosanojen mukaan Kamara on saanut tällä kaudella otteistaan Portsmouthia vastaan 7,0, Blackburn Roversia 7,4, Cardiff Cityä 7,6 ja Charlton Athleticia vastaan hurjan 8,0 arvosanan. Ainoa ottelu, jossa Kamara on jäänyt alle 7,0 oli Middlesbroughia vastaan. Siinäkin ottelussa Kamara pelasi vain 23. minuuttia ja sai arvosanaksi 6,5.
On huomioitavaa, että kaikki arvosanat yli seitsemän tarkoittavat yleensä sitä, että pelattu ottelu on ollut hyvä. Yli kahdeksan arvosana puolestaan tarkoittaa jo loistavaa ottelua. Kamara myös pelasi ensimmäistä kertaa täydet 90. minuuttia Charltonia vastaan ja kuten todettu, sai ottelusta 8,0 arvosanan.
Kamara on syöttänyt palloa erinomaisella prosentilla (91,9), katkonut vastustajien syöttöjä ja näyttänyt kentällä muutenkin voittavalta pelaajalta. Englannin kentät tuntuvat sopivan hyvin 30-vuotiaalle keskikenttäpelaajalle.
LUE MYÖS:
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- Donald Trump voi jäädä historian ainoaksi Fifan rauhanpalkinnon saajaksi
- Vieraskannattajat aiheuttivat ongelmia KuPSin pelissä
- KuPS kolmen ottelun tappioputkessa – Miika Nuutinen: ”Jalkapallo laittaa välillä eteen kiperiä tilanteita”
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”
- KuPSin Joslyn Luyeye-Lutumba: Tulimme voittamaan emmekä ihailemaan vastustajia
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- Lukas Hradecky torjui voiton europelistä
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Harry Kanen tulevaisuudesta tipahti jättiuutinen – teki ison päätöksen
- Huuhkajien Miro Tenholle uusi sopimus
- BBC: Euroopan futispomot haluavat Arsène Wengerin Fifan johtoon: ”Kyse ei ole rahasta, statuksesta tai egosta”
- KuPSin Joslyn Luyeye-Lutumba: Tulimme voittamaan emmekä ihailemaan vastustajia