Mestarien liiga potkaistiin käyntiin tiistai-iltana kuudella ottelulla. Iltaan mahtui aikamoisia otteluita ja onkin hyvä katsastaa illan suurimpia hetkiä, onnistumisia sekä epäonnistumisia. Mestarien liiga jatkuu Suomen aikaan myös keskiviikko-iltana seuraavilla ottelupareilla:

Barcelona vs Feyenoord, 19.45, Stuttgart vs Viking, 19.45, Liverpool vs Atlético Madrid, 22.00, Napoli vs Arsenal, 22.00, PSG vs Slavan Bratislava, 22.00 ja Sporting vs Galatasaray, 22.00.

AEK Athens vs LASK Linz, 1-0

AEK päihitti LASK Linzin lukemin 1-0, kun kreikkalaisseuran Razvan Marin pamautti aivan upean maalin vapaapotkusta. Voitto oli heille myös ensimmäinen Mestarien liigassa varsinaisella peliajalla sitten 2006-07 kauden. LUE LISÄÄ AIHEESTA!

Club Brügge vs Aston Villa, 2-3

Englantilaisseura vei pisteet vieraskentältä ja toppari Pau Torres antoi otteluun kaksi maalisyöttöä. Aston Villan maalit taituroivat John McGinn, Emiliano Buendia ja Nicolas Jackson. Belgialaisseuran maalit iskivät Hugo Vetlesen ja Nicolo Tresoldi. Aston Villalle voitto oli sarjakauden ensimmäinen, sillä Villa ei ole kirjoitushetkellä kyennyt voittamaan Valioliigassa vielä yhtäkään ottelua.

Borussia Dortmund vs Villarreal, 3-2

Kotikannattajien tunnettu ”Yellow Wall” eli keltainen seinä oli täydessä iskussa, kun Dortmund vei ottelun nimiinsä lukemin 3-2. Illan suurin onnistuja oli Serhou Guirassy joka iski kaksi maalia, mutta teki myös vahingossa oman maalin. Samaa voi sanoa Villarrealin Renato Veigasta, joka teki oman maalin, mutta hän ei tosin tehnyt kahta maalia vastustajan verkkoon.

FC Porto vs Manchester City, 0-2

Ottelun paremmasta osapuolesta ei jäänyt epäselvyyttä. Manchester City hallitsi ottelua pallollisesti lähes täydet 90 minuuttia ja pystyi luomaan huippupaikkoja. Maalihanat aukesivat vasta toisella puoliskolla, kun norjalainen supertähti Erling Haaland puski vierailijat ensin 1-0-johtoon ja lisäajalla viimeisteli Cityn vielä 2-0-johtoon. Porto ei kyennyt haastamaan Cityä kotikentällään.

Lille vs Real Betis, 2-3

Kotijoukkue aloitti ottelun vahvasti siirtymällä johtoon jo 12. minuutilla Ayase Uedan toimesta. Se ei kuitenkaan kauaa kestänyt, kun entinen Barcelonan toppari Marc Bartra toi vierailijat tasoihin 33. minuutilla. Lille iski vielä johtomaalin ennen ensimmäisen puoliajan päättymistä ja sillä kertaa maalinteossa oli puolustaja Alexsandro.

Illan sankareiksi nousivat Marc Bartra, joka tasoitti ottelun tilanteeseen 2-2 49. minuutilla ja hetki sen jälkeen Troy Parrott, joka vei vierailijat johtoon 53. minuutilla. Parrott teki myös ratkaisevan maalin Real Madridia vastaan La Ligassa viime viikonloppuna, joten irlantilainen hyökkääjä on kovassa vireessä.

Ethan Mbappe otti otteluun punaisen kortin 56. minuutilla ja kymmenellä miehellä pelaaminen osoittautui hankalaksi Lillelle.

Real Madrid vs Internazionale, 2-1

Aikamoista tuhlailua Mestarien liigan voitokkaimmalta seuralta. Real Madrid olisi voinut viedä ottelun lukemin 5-1, mutta viimeistely ontui. Kuninkaalliset ovat saaneet viimeiseen kahteen otteluunsa 15 laukausta maalia kohti, mutta tehneet vain kaksi maalia. Parempaan on pystyttävä.

Illan ottelussa avausmaalin iski Kylian Mbappé, kun Internazionalen toppari Yann Bisseck menetti pallon Brahim Díazille, joka syötti pallon ranskalaiskärjelle. Toinen maali syntyi Josep Martínezin mokasta omassa boksissa ja Fede Valverde ryöväsi pallon maalivahdilta vieden kotijoukkueen kahden maalin johtoon.

Internazionale iski vielä takaisin 77. minuutilla, kun Lautaro Martínez alusti Carlos Auguston maalin, mutta vierailijat eivät kyenneet tekemään tasoitusmaalia.

LUE MYÖS: