Sky Sportsin mukaan Fifan puheenjohtaja Gianni Infantino on jälleen ajautunut lähemmäs tehtäviensä jättämistä. Tuorein kohu syntyi, kun Infantinon palkkatiedoista paljastui, että hänelle oli maksettu vuonna 2024 ylimääräinen 1,3 miljoonan punnan korvaus.

Fifa on linjannut, että Infantinon saamien palkkojen tulisi olla julkista tietoa. Kaikkia palkkatietoja ei kuitenkaan ole tuotu avoimesti esille, mikä on herättänyt kysymyksiä järjestön toiminnan läpinäkyvyydestä. Useiden lähteiden mukaan Infantino on käyttänyt rahojaan Miamissa sijaitsevan talonsa hankintaan tai rahoittamiseen.

Infantino on kohdannut puheenjohtajakautensa aikana toistuvasti kritiikkiä ja korruptioepäilyjä. Tuorein palkkakohu lisää painetta Fifan johdolle ja nostaa jälleen esiin kysymykset järjestön hallintotavasta sekä sen ylimmän johdon vastuusta.

Vaikka kohu ei vielä itsessään tarkoita Infantinon aseman olevan välittömästi uhattuna, se voi heikentää hänen uskottavuuttaan entisestään. Jalkapallomaailmassa huomio kohdistuu nyt siihen, pystyykö Infantino vastaamaan palkkaansa ja taloudellisiin järjestelyihinsä liittyviin kysymyksiin riittävän avoimesti vai kasvaako paine hänen asemansa ympärillä entisestään.

Sky Sports News

@SkySportsNews
FIFA president Gianni Infantino is under increasing pressure to resign after it was revealed that he received an undeclared second salary of £1.3m in 2024.

FIFA has committed to publishing Infantino's salary, bonus and allowances in its annual report every year since 2016.
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: