Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”
Aiempina vuosina ei ole ollut tapana pelata samassa maaotteluikkunassa peräti neljää peliä kerralla, saati samaa vastustajaa vastaan kahdesti.
Näin kuitenkin on, kun Kansojen liiga jatkuu Huuhkajien neljännellä pelillä tiistaina. Vastassa on neutraalikentällä Budapestissa Valko-Venäjä, jota Suomi isännöi viime viikolla Helsingissä.
– Erikoinen tilanne tietysti maaottelussa, että näin nopeasti tulee matsi vastaan. Se on meille loistava asia, haluamme pelata paremman matsin. He saivat varmaan hyvästä prässinsä toimivuudesta itseluottamusta, emmekä me tehneet asioita hyvin, Suomen valmennukseen kuuluva Jonatan Johansson kommentoi maanantaina SuomiFutikselle.
Suomi ja Valko-Venäjä pelasivat Helsingin Olympiastadionilla maalittoman tasurin. Huuhkajilla oli vaikea peli, vaikka Suomi johtaakin lohkoa kolmen pelatun ottelun jälkeen.
– Varmasti he lähtevät nyt kovalla prässillä ja pelaavat taas pallollisesti suoraviivaisesti. He ovat hyvä, fyysinen joukkue. Erikoistilanteissa heillä oli vaarallisia paikkoja. Puolustuspeli ja prässi toimivat minusta hyvin viimeksi, nyt pitää pallollista peliä saada paremmaksi ja luoda parempia paikkoja, Johansson arvioi.
Valko-Venäjää vastaan Suomi ei saanut horjutettua vastustajan puolustusta riittävästi, ja esimerkiksi Joel Pohjanpalolla oli tavallista hiljaisempi ottelu kärjessä.
– Nyt katsotaan, miten saamme hyökkääjille paremmin palloja ja miten murtaudumme viimeiselle kolmannekselle. Se on osa-alue, jota olen katsonut paljon, ex-hyökkääjä Johansson sanoi.
Satuttamaan
Keskikenttäpelaaja Doni Arifi ennakoi myös pelipäivän aattona tulevaa ottelua. Arifille voi olla luvassa minuutteja, kun QPR halusi Glen Kamaran takaisin maajoukkuekomennukselta ja Kaan Kairinen on sivussa korttitilin täyttymisen takia.
– ”Tintti” sanoi, ettei ole ideaalia pelata näin nopeasti vastaan, mutta se voi olla positiivinen juttukin. Tiedetään vähän enemmän yksilöistä, sen huomaa kentällä paremmin kuin palavereista. Se on enemmän meistä kiinni, että onnistumme satuttamaan heitä enemmän kuin viimeksi, Arifi analysoi.
Greuther Fürthiä Saksan 2. Bundesliigassa edustava Arifi on jäänyt seurassaan pienille peliminuuteille, mutta Suomen ryhmään liittyminen energisoi pelimiestä.
Tämä siitä huolimatta, ettei minuutteja ole tässä maaotteluikkunassa tullut. Arifi on verrattain tuore kasvo Huuhkajissa liityttyään rinkiin alkuvuodesta.
– Tiesin alun perin roolini, mutta otan sen aina mielelläni vastaan ja tulen tänne joka kerta antamaan kaikkeni, sama minkä oven kautta. Tähän rooliin oli helppo mentaalisesti valmistautua. Samalla olen halunnut näyttää koutseille, ja he ovat nähneet effortin ja se ei ole jäänyt huomaamatta.
LUE MYÖS:
- Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”
- Haastattelu: HJK:n jättänyt Miska Ylitolva viihtyy Allsvenskanissa
- Palloliiton Marco Casagrande Glen Kamaran tulevaisuudesta maajoukkueessa: ”Kulloisenkin päävalmentajan päätettävissä”
- Portugalin jalkapallopomolta vahva tuki Cristiano Ronaldolle
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Näin Bruno Fernandes reagoi Cristiano Ronaldon lähtöön – toivoo yhtä asiaa
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Ville Koski lähtee Huuhkajista