Neymar on antanut tukensa Flávio Bolsonarolle Brasilian presidentinvaaleissa. Eurooppalaislähteet Le Monde, The Guardian ja Reuters kuvaavat Bolsonaroa äärioikeistolaiseksi.

Espanjalainen uutistoimisto EFE kertoo, että Neymar teki sunnuntaina äänestyspaikalla eleen, jonka voi tulkita vain numero kahdeksi. Bolsonaron äänestysnumero on 22.

Neymarin ystävä kantoi mukanaan myös Bolsonaron liberaalipuolueen tarraa.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

EFE Noticias

@EFEnoticias
VIDEO | El futbolista Neymar Jr realiza un gesto de apoyo a Flávio Bolsonaro durante la jornada electoral en Brasil, al posar en un video de Instagram con símbolos del Partido Liberal (PL) y mostrar con sus dedos el número 22, asociado a su campaña política.

📹 Instagram: Neymar
Linkki twiittiin.

Bolsonaro voitti niukasti Brasilian presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen. Toinen kierros pidetään sunnuntaina 25. lokakuuta.

– Tulen sairaaksi, kun näen, että Neymarin kaltaiset brasilialaiset pelaajat tukevat sellaisia fasisteja kuin Bolsonaro. Tulemme pohjalta ja olemme yhteisö. Kuinka voimme mennä [työväenluokasta] toiselle puolelle? on Brasilian entinen maajoukkuepelaaja Juninho sanonut Fonsi Loaizan mukaan.

Neymarin ja Bolsonaron päävastustajan, nykyisen presidentin Luiz Inácio Lula da Silvan, 80, välit eivät ole hyvät. Kun Neymar sai kesällä kutsun MM-kilpailuihin loukkaantumisestaan huolimatta, Lula vitsaili, että 34-vuotias hyökkääjä osallistuu kisoihin ”kotitoimistostaan”.

Bolsonaro, 45, reagoi julkaisemalla tekoälyvideon, jossa hän lentää sotilaspuvussa Neymarin luo, kun muut joukkuetoverit ovat hylänneet tämän.

Neymar on aiemmissa vaaleissa kannattanut Flávio Bolsonaron isää, Jair Bolsonaroa. Jair toimi Brasilian presidenttinä vuodet 2019–2022. Hän yritti kuitenkin takertua valtaan ja sai 27 vuoden vankeustuomion vallankaappauksen suunnittelusta.

Korkein oikeus piti toteen näytettynä, että Bolsonaro oli hyväksynyt kolme murhasuunnitelmaa. Yhdessä murhan yrityksistä kohde olisi ollut Lula.

Helsingin Sanomien mukaan poika-Bolsonaro on ilmoittanut, että hän aikoo kumota isänsä tuomion keinolla millä hyvänsä (ulkoinen linkki).

Muokattu viimeksi 7.10. klo 21.18: Lisätty viittaukset Le Mondeen, The Guardianiin ja Reutersiin.

LUE MYÖS: