Konferenssiliiga 2026-27. Suomesta liigavaiheessa mukana on toista kertaa peräkkäin KuPS.

Tältä sivulta löydät myöhemmin muun muassa Konferenssiliigan uutiset, joukkueet, ottelut, tulokset ja sarjataulukon. Lisäksi tietoa televisioinnista ja yleisen infopaketin UECL-kaudesta.

Sisällysluettelo:

Näytä koko sisällysluettelo

Konferenssiliiga-uutiset

 

Konferenssiliiga 2026-27 – otteluohjelma

Lähimmät ottelut

PvmOtteluKlo
05.11.2026AGF AarhusAGF – BragaBRA19:45
05.11.2026AtalantaATA – Kairat AlmatyALM19:45
05.11.2026MidtjyllandMJY – AjaxAJA19:45
05.11.2026ThunTHU – HeartsHOM19:45
05.11.2026Belgradin Punainen tähtiCRZ – Inter Club de EscaldesESC19:45
05.11.2026KuPS – GentAAG19:45
05.11.2026Lincoln Red Imps FCLRI – Hajduk SplitHSP19:45
05.11.2026Mjällby AIFMJA – FK Borac Banja LukaBBL19:45
05.11.2026TrabzonsporTRA – FreiburgSCF19:45
05.11.2026AS MonacoASM – NordsjaellandNJA22:00
05.11.2026FC KööpenhaminaFCC – PisaIBE22:00
05.11.2026FC LuganoLUG – Kauno ZalgirisKAU22:00
05.11.2026TwenteTWE – Pafos FCPAF22:00
05.11.2026Getafe CFGET – BrightonBRI22:00
05.11.2026St. Truidense VVSTT – BrannBRA22:00
05.11.2026PanathinaikosPAN – CSKA SofiaCSK22:00
05.11.2026Riga FCRIG – FK JablonecJAB22:00
05.11.2026CS Universitatea Craiova 1948CSU – Egnatia RrogozhineEGR22:00

Koko otteluohjelma

Näytä koko otteluohjelma

Konferenssiliiga 2026-27 – tulokset

Viimeisimmät tulokset

PvmOtteluTulos
22.10.2026BragaBRA – GentAAG2-0
22.10.2026Lincoln Red Imps FCLRI – TwenteTWE1-4
22.10.2026FK Borac Banja LukaBBL – KuPS2-0
22.10.2026ThunTHU – Hajduk SplitHSP0-1
22.10.2026MidtjyllandMJY – St. Truidense VVSTT0-1
22.10.2026AS MonacoASM – FreiburgSCF3-0
22.10.2026AGF AarhusAGF – Egnatia RrogozhineEGR1-1
22.10.2026AjaxAJA – AtalantaATA2-0
22.10.2026TrabzonsporTRA – HeartsHOM2-0
22.10.2026Pafos FCPAF – Riga FCRIG1-1
22.10.2026Inter Club de EscaldesESC – CS Universitatea Craiova 1948CSU1-3
22.10.2026Getafe CFGET – FC LuganoLUG2-5
22.10.2026Kauno ZalgirisKAU – BrannBRA1-4
22.10.2026FK JablonecJAB – BrightonBRI0-0
22.10.2026Belgradin Punainen tähtiCRZ – FC KööpenhaminaFCC2-2
22.10.2026NordsjaellandNJA – CSKA SofiaCSK2-2
22.10.2026PisaIBE – Mjällby AIFMJA1-1
22.10.2026Kairat AlmatyALM – PanathinaikosPAN1-5

Kaikki tulokset

Näytä kaikki tulokset

Konferenssiliiga – liigavaihe

Liigavaiheessa on mukana 36 joukkuetta, jotka muodostavat yhden yhtenäisen liigan. Joukkueet on jaettu tason mukaan koreihin, ja kullekin joukkueelle on arvottu kuusi eri vastustajaa liigavaiheeseen.

Sarjataulukko

#JoukkueOVTHMP
1Panathinaikos PAN22007-26
2FC Lugano LUG22008-46
3Brann BRA22006-26
3Trabzonspor TRA22006-26
5Twente TWE22005-16
6AS Monaco ASM22005-16
7St. Truidense VV STT22003-06
8Hajduk Split HSP22003-16
9Brighton BRI21104-04
10FC Kööpenhamina FCC21105-24
11CS Universitatea Craiova 1948 CSU21104-24
12Mjällby AIF MJA21103-14
13Ajax AJA21013-23
13FK Borac Banja Luka BBL21013-23
15Atalanta ATA21013-33
16Braga BRA21012-33
17Gent AAG21011-23
18Freiburg SCF21013-53
19Nordsjaelland NJA20203-32
20Egnatia Rrogozhine EGR20202-22
20Riga FC RIG20202-22
22Belgradin Punainen tähti CRZ20114-51
23CSKA Sofia CSK20113-41
24FK Jablonec JAB20112-31
25Midtjylland MJY20111-21
26AGF Aarhus AGF20111-21
27Pafos FC PAF20112-41
28Pisa IBE20111-31
28Hearts HOM20111-31
30Getafe CF GET20113-61
31Kairat Almaty ALM20112-61
32Thun THU20020-20
33Lincoln Red Imps FC LRI20022-60
34KuPS20022-60
35Inter Club de Escaldes ESC20021-50
36Kauno Zalgiris KAU20021-80

Konferenssiliiga 2026-27 – maali ja syöttöpörssi

Konferenssiliiga 2026-27 – televisiointi

Suomessa Konferenssiliigan tv-oikeudet ovat NENT Group Finlandilla.

Kaikki Konferenssiliigan lohkovaiheen ottelut ja pudotuspelit näkyvät Viaplayssa. Lisäksi valikoituja otteluita näytetään myös V sportin kanavilla.

Viaplayn hinta

  • Viaplay Total: 37,99-45,99€/kk
    • Total-paketti kattaa kaikki urheilusisällöt

V sport -maksukanavien hinta

  • V Premium -kanavapaketin hinta palveluntarjoajasta riippuen: 38,40€-45,95€/kk
    • Kanavapaketin voi tilata DNA:lta, Telialta tai Elisalta
    • Lisätiedot: DNA, Telia, Elisa

Konferenssiliiga – aikataulu

UEFA Konferenssiliigan kausi 2026–2027 käynnistyi kesäkuussa 2026 suoritettavilla karsintaarvonnoilla ja huipentuu finaaliin Besiktas-stadionilla Istanbulissa 2. kesäkuuta 2027.

1. Karsintavaihe (Qualifying Phase)

Karsintakierroksilla joukkueet taistelivat paikasta uuteen 36 joukkueen liigavaiheeseen. Kaikki karsintaottelut pelataan kaksiosaisina (koti- ja vierasottelu).

KierrosArvontapäivä1. osaottelu2. osaottelu
1. karsintakierros16. kesäkuuta 20269. heinäkuuta 202616. heinäkuuta 2026
2. karsintakierros17. kesäkuuta 202623. heinäkuuta 202630. heinäkuuta 2026
3. karsintakierros20. heinäkuuta 20266. elokuuta 202613. elokuuta 2026
Play-off-kierros3. elokuuta 202620. elokuuta 202627. elokuuta 2026

2. Liigavaihe (League Phase)

Liigavaiheen arvonta suoritetaan 28. elokuuta 2026. Jokainen joukkue pelaa kuusi ottelua eri vastustajia vastaan.

OttelukierrosPelipäivä
Ottelupäivä 115. lokakuuta 2026
Ottelupäivä 222. lokakuuta 2026
Ottelupäivä 35. marraskuuta 2026
Ottelupäivä 426. marraskuuta 2026
Ottelupäivä 510. joulukuuta 2026
Ottelupäivä 617. joulukuuta 2026

3. Pudotuspelivaihe (Knockout Phase)

Pudotuspeleihin etenevät liigavaiheen sijoille 1–24 sijoittuneet joukkueet. Finaalia lukuun ottamatta kaikki kierrokset pelataan kaksiosaisina (koti- ja vierasottelu).

KierrosArvontapäivä1. osaottelu2. osaottelu
Pudotuspelien play-offs15. tammikuuta 202718. helmikuuta 202725. helmikuuta 2027
Neljännesvälierät (Round of 16)26. helmikuuta 202711. maaliskuuta 202718. maaliskuuta 2027
Puolivälierät(Ei erillistä arvontaa)8. huhtikuuta 202715. huhtikuuta 2027
Välierät(Ei erillistä arvontaa)29. huhtikuuta 20276. toukokuuta 2027

4. Finaali (Final)

TapahtumaPäivämääräPelipaikka
Konferenssiliigan finaali 20272. kesäkuuta 2027Besiktas Stadium, Istanbul, Turkki

Miten Konferenssiliigan kausi 2026-27 pelataan?

Varsinaiseen kilpailuun – liigavaiheeseen – etenee yhteensä 36 joukkuetta. Kaikki joukkueet muodostavat yhden yhtenäisen liigan eli erillisiä lohkoja ei enää ole.

Joukkueet jaetaan kuuteen tasokoriin. Kullekin joukkueelle arvotaan liigan sisältä kuusi eri vastustajaa – yksi kustakin korista. Kaikki joukkueet pelaavat kolme koti- ja kolme vierasottelua.

Voitosta saa edelleen kolme pistettä ja tasapelistä yhden.

Liigavaiheessa sijoille 9-24 sijoittuneet etenevät ensimmäiselle pudotuspelikierrokselle, joka pelataan muiden pudotuspelikierrosten (finaalia lukuun ottamatta) tapaan kaksiosaisena. Sijoille 9-16 sijoittuneet ovat arvonnassa sijoitettuja joukkueita, joille arvotaan parit liigavaiheessa sijoille 17-24 sijoittuneista joukkueista.

Ensimmäisen pudotuspelikierroksen voittajat etenevät neljännesvälieriin. Neljännesvälieriin pääsevät myös suoraan liigavaiheen kahdeksan parasta joukkuetta. Tästä eteenpäin kilpailuformaatti etenee samalla tavalla kuin ennenkin.

Konferenssiliigan palkintorahat

1. Karsintakierrokset (Karsiutuneiden seurojen korvaukset)

Karsintavaiheessa karsiutuneet joukkueet saavat kiinteän putoamiskorvauksen sekä erillisen ottelukorvauksen jokaiselta pelatulta karsintakierrokselta.

Karsintavaihe / TasoPutoamiskorvausOttelukorvaus / pelattu kierros
1. karsintakierroksella karsiutuminen150 000 €+ 175 000 €
2. karsintakierroksella karsiutuminen350 000 €+ 175 000 €
3. karsintakierroksella karsiutuminen550 000 €+ 175 000 €
Play-off-kierroksella karsiutuminen750 000 €+ 175 000 €

Lisäbonus: Jokainen oman maansa mestari, joka ei selviydy minkään UEFA:n seurajoukkuekilpailun liigavaiheeseen, saa 260 000 € erillisen lisäpalkkion.

2. Liigavaiheen palkintorahat (League Phase)

Liigavaiheeseen selviytyminen takaa seuralle merkittävän perustulon, minkä lisäksi jokainen voitto ja tasapeli kartuttavat tilipussia.

Tapahtuma / SijoitusPalkkio
Liigavaiheen peruspalkkio (pääsy liigavaiheeseen)3 170 000 €
Voitto liigavaiheessa (per ottelu)400 000 €
Tasapeli liigavaiheessa (per ottelu)133 000 €
Sijoitusbonus: Sijat 1.–8.400 000 €
Sijoitusbonus: Sijat 9.–24.200 000 €

3. Pudotuspelien palkintorahat (Knockout Stage)

Pudotuspeleissä palkintosummat kasvavat kierros kierrokselta. Pääsy seuraavalle kierrokselle laukaisee aina uuden bonuksen.

PudotuspelikierrosBonussumma
Neljännesvälierät (Round of 16)800 000 €
Puolivälierät (Quarter-finals)1 300 000 €
Välierät (Semi-finals)2 500 000 €
Finaalin häviäjä (Runner-up)4 000 000 €
Mestari (Winner)7 000 000 €

Lähde: Wikipedia

Suomalaiset Konferenssiliigassa kaudella 2026-27

Konferenssiliigassa pelaa KuPS, joka kukisti viimeisellä karsintakierroksella irlantilaisen Shamrock Roversin yhteismaalein 2–1.

Suomalaispelaajista mukana ovat Lukas Hradeckyn AS Monaco, Oiva Jukkolan ja Jaakko Oksasen Kairat Almaty, Juho Lähteenmäen ja Carljohan Erikssonin Nordsjælland sekä Tony Miettisen ja Timo Stavitskin Mjällby.

Muut suomalaiset jäivät karsintaan

FC Interin osalta matka katkesi viimeiselle karsintakierroksella, jossa FC Kööpenhamina oli vahvempi yhteismaalein 4–1.

Ilveksen matka katkesi karsinnoissa kolmannelle kierrokselle, kun kroatialainen  HNK Rijeka lunasti paikkansa playoff-kierrokselle yhteismaalein 2–1.

Myös HJK:n pelit Konferenssiliigan karsinnoissa tulivat päätökseen kolmannella kierroksella Skotlannissa Motherwellin vieraana.

HJK kärsi vieraspelissä 0–2-tappion. Yhteismaalit menivät skotlantilaisille 1–3.

Historiaa – Konferenssiliigan mestarit

SeuraMestaruuksiaMestaruusvuodet
AS Roma12022
West Ham12023
Olympiakos12024
Chelsea12025
Crystal Palace12026

Usein kysytyt kysymykset Konferenssiliigasta

FAQ – UECL
Mitkä suomalaisseurat karsivat Konferenssiliigaan?
Kuinka monta joukkuetta on Konferenssiliigan liigavaiheessa?
Miten Konferenssiliigaan pääsee?
Televisiointi – mikä kanava näyttää Konferenssiliigan ottelut?
Miten Konferenssiliigan pudotuspelit pelataan?
Mikä on Konferenssiliiga?

LUE MYÖS