VL-kierros 4: TamU ylitti 400 liigamaalin rajan

Veikkausliigan kauden 2010 neljäs kierros on kokonaisuudessaan pelattu.
Suomifutis.com-sivuston kierrospurku nostaa esiin kierroksen tilastolliset ennätykset.
Kuten muissakin uutisissa, niin eritoten tässä suosittelemme hyödyntämään tekstin linkkitarjontaa: painamalla pelaajan nimeä, saat erilliseen selaimen ikkunaan valitsemasi henkilön Pelaajakortin tarkempaa tarkastelua varten.
Vastaavasti seurojen nimiin on piilotettu Seurakorttien linkit.
//
Ottelut
Veikkausliigan kierroksella 4 pelattiin seuraavat ottelut. Painamalla ottelun lopputulosta saat erilliseen selaimen ikkunaan auki ottelun tarkemmat tiedot!
- pe 07.05.2010 TPS – VPS1-1 (0-1)
- la 08.05.2010 MYPA– JJK2-4 (1-1)
- su 09.05.2010 KuPS – FC Inter 2-1 (2-0)
- su 09.05.2010 IFK Mariehamn – TamU 2-3 (2-0)
- su 09.05.2010 Jaro – Honka 0-0 (0-0)
- ma 10.05.2010 HJK – AC Oulu 2-0 (1-0)
- ma 10.05.2010 FC Lahti – Haka 0-1 (0-1)
Ennätykset ja haamurajat
Veikkausliigan kauden 2010 neljännen kierroksen otteluissa rikottiin seuraavat ennätykset ja ylitettiin oheiset haamurajat. Tässä osiossa henkilönimet on linkitetty!
- Jens Nygård (VPS) ylsi perjantaina Turussa sadannen kerran vaasalaisten avauskokoonpanoon Veikkausliigassa. Yhteensä hänellä on kasassa 102 liigapeliä.
- TamU iski sunnuntaina kolme osumaa Maarianhaminassa ja nosti liigahistorian yhteismaalisaldonsa yli 400 osuman. Tamperelaiset ovat tehtailleet Veikkausliigassa nyt yhteensä 402 maalia.
- Antti Ojanperä (TamU) sai viikonloppuna kasaan 150 ottelua Veikkausliigassa. Jokaisessa näistä kamppailuista hän on edustanut nykyistä tamperelaisseuraansa.
- Eero Korte (FC Lahti) ylitti maanantaina sadan liigapelin rajapyykin. Korte on edustanut liigaurallaan ainoastaan lahtelaisseuraa.
- Ville Nikkari (FC Inter) pelasi Kuopiossa 50. liigapelinsä. Kaikki ottelut hän on esiintynyt Inter-paidassa.
- Mikko Innanen (Haka) on nyt pelannut tasan 200 liigaottelua Haka-paidassa. Näiden lisäksi hänellä on kontollaan myös kaksi liigapeliä TPV:n miehistössä.
//
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan
- PSG-tähden viimeinen sopimusvuosi alkaa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet