RoPS menettämässä huippupelaajansa – siirtymässä ulkomaille

Gambian maajoukkuepelaaja Ebrima Sohna saapui Rovaniemen Palloseuraan tuuraamaan pitkään vailla pelilupaa ollutta Victor Turciosta. Keskikenttämies on pelannut niin upeasti, että rovaniemeläisseura tahtoisi pitää Norjan Sandefjordista tulleen pelurin, mutta kiinnostusta löytyy myös Suomen ulkopuolelta.

– PK-35 Vantaa-ottelu (30.6.) on hänen sopimuksensa viimeinen. Hän kuitenkin pelaa meillä senkin jälkeen ottelukohtaisella sopimuksella, kunnes siirtyy ulkomaille, RoPSin toimitusjohtaja Antti Hietakangas kertoo Lapin Kansalle.

Kansainvälinen siirtoikkuna aukeaa heinäkuun alussa. Hietakangas ei elättele liikoja toiveita pelaajan jatkamisen suhteen.

– Sovimme seuraavasta pelistä aina ottelu kerrallaan. Sohna neuvottelee useamman ulkomaalaisen seuran kanssa ja siirtyy varmasti ulkomaille. Ajankohta on vielä avoin, ja siihen asti hän on halukas pelaamaan RoPSissa.

– Kyllä me tuollainen kaveri pidettäisiin, mutta se ei vain ole mahdollista, Hietakangas sanailee.

Luotettava peliyhtiö bet-at-home on yksi Alexander Ringin seuran pääsponsoreista.
Avaa pelitilisi tästä ja kuittaa samalla 100 euron bonus!


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.