AC Oulu pestasi brittihyökkääjän – ”Voin luvata vastustajan toppareille mustelmia”

© Kuva: Juha Tamminen

AC Oulun testissä kahden ottelun ajan ollut brittihyökkääjä Tashan Adeyinka on allekirjoittanut seuran kanssa vuoden mittaisen pelaajasopimuksen.

Vuonna 1991 syntynyt keskushyökkääjä ampui kahdessa harjoitusottelussa kolme maalia ja vakuutti valmennusjohdon.

– Tashan vakuutti meidät oikeastaan ensimmäisistä harjoituksista alkaen. Hän on erittäin vahva ja isoksi mieheksi ketterä liikkeissään. Maalinteko häneltä onnistuu niin jalalla, kuin päälläkin ja kaksi ottelua ovat jo osoittaneet hänen tekevän tilaa myös muille hyökkääjille, AC Oulun päävalmentaja Rauno Ojanen sanoo seuran verkkosivuilla.

AC Oulun urheilutoimenjohtaja Mika Nurmelan mukaan pelaajalta odotetaan maaleja:

– Tashan on nuori pelaaja, jonka kehittyminen voi olla meillä hurjaa. Hän on sopeutunut joukkueeseen mainiosti ja on myös sosiaalisesti meidän kriteerit täyttävä pelaaja. Hänet on hankittu tekemään maaleja, joten niitä häneltä tietysti odotetaan. Hänen merkityksensä koko joukkueelle näkyy toivottavasti myös muiden hyökkäyspään pelaajien tehosarakkeissa, Nurmela heittää.

– Odotukset ovat korkealla, mutta varmuudella voin luvata vastustajan toppareille mustelmia.

AC Oululla on kontrahdin myötä kasassa 15 sopimuspelaajaa.