Ex-Huuhkaja Toni Kallio mukana Ilveksen nostotalkoissa: ”Vuonna 2016 liigassa”

49 A-maaottelua vuosina 2000-10 pelannut Toni Kallio siirtyi viime kaudella Tampereen Ilvekseen ja oli suuressa roolissa nostamassa seuraa Kakkosesta Ykköseen.
Joukkueen tulevan kauden tavoitteet on sijoittua sarjassa kärkipäähän, mutta pidemmällä aikavälillä 34-vuotias pelaaja toivoo, että Tampere saadaan nostettua jälleen liigakartalle.
– Virallinen tavoite on päästä viiden joukkoon sarjassa. Vuonna 2016 seuran pitäisi olla liigassa, Kallio kertoi SuomiFutis-sivustolle Ykkösen kauden avaustilaisuudessa Helsingissä maanantaina.
– Siihen mennessä toivottavasti meidän loistava juniorityö on nostanut muutamia omia kasvatteja edustusrinkiin. Mitä nykyiseen ryhmään tulee, niin pystytään mielestäni taistelemaan Ykkösen kärkisijoista.
Kallio vakuuttaa, että vaikka valmistautumista ei täysin ammattimaisesti voida tehdä, kun pelaajat opiskelevat ja käyvät pelaamisen ohella töissä, ei tämä näy kentällä.
– Vähän annetaan tasoitusta mm. sarjan ennakkosuosikeille Hakalle ja SJK:lle, että ei ehkä kahta kertaa päivässä pystytä harjoittelemaan, mutta ollaan pyritty korvaamaan se jollain muulla.
– Kovaa on menty ja positiivista on se, että saatiin ryhmä kasaan jo tammikuussa, mikä on harvinaista suomalaiselle joukkueelle. Ollaan yksi kovakuntoisimmista joukkueista kuitenkin, siitä ei menestyminen jää kiinni.
Lisää Kallion mietteitä SuomiFutis-sivustolla keskiviikkona julkaistavassa pidemmässä haastattelussa, missä mies pohtii enemmän mm. uransa jatkoa, suunnitelmiaan pelaajauran jälkeen sekä Tampereen jalkapallon tilaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia