Arsenalin entinen kapteeni Patrick Vieira kuvailee Senegalin päävalmentajan tehtävää unelmiensa työksi. Elokuussa pestiin nimitetty Vieira piti perjantaina Dakarissa ensimmäisen lehdistötilaisuutensa Senegal-luotsina.

50-vuotias Vieira syntyi Senegalissa, mutta edusti pelaajana Ranskaa.

– Senegalin maajoukkueen päävalmentajana toimiminen on todellinen unelma. Synnyin täällä, vanhempani syntyivät täällä, ja tämä on todella kotiinpaluu, Vieira sanoi lehdistötilaisuudessaan.

– Otin haasteen heti vastaan ensimmäisen tapaamiseni jälkeen liiton puheenjohtajan kanssa, sillä meillä on myös poikkeuksellinen pelaajasukupolvi.

Vieira seuraa tehtävässä Pape Thiawia.

– Minulle tärkeintä ei ole aloittaa alusta. Haluan kunnioittaa sitä, mitä liitto on rakentanut viime vuosina. Aion rakentaa seuraavan vaiheen ja avata uuden luvun.

– Tehtäväni ei ole repiä kaikkea alas tai heittää kaikkea menemään. Tarkoitus on säilyttää joukkueen vahvuudet: identiteetti ja yhtenäisyys.

Vieiran ensimmäinen ottelu Senegalin peräsimessä on 25. syyskuuta Mosambikia vastaan.

Vieira on valmentanut urallaan aiemmin muun muassa Ranskassa, Englannissa ja Italiassa.

LUE MYÖS: