Kuopion Palloseura pakotti belgialaisen KAA Gentin 0–0-tasapeliin torstaina Konferenssiliigassa.

Vaikka lopputulos oli Gentille pettymys, ainakin yhdellä pelaajalla oli aihetta nostaa kädet kohti Tampereen taivasta: Davy Roefilla.

Roef pelasi nollapelin Gentin tolppien välissä ja sai nimensä ennätysten kirjaan. 32-vuotias maalivahti on pelannut nyt 3 890 minuuttia Konferenssiliigan eri vaiheissa.

Kellottamalla täydet 90 minuuttia KuPSia vastaan Roef ohitti Rolando Mandragoran. Asiasta uutisoivat useat belgialaismediat, ja tilasto on esillä myös UEFA.comissa (ulkoinen linkki).

Mandragora, 29, urakoi Fiorentinan keskikentällä 3 818 minuuttia kausien 2022–23 ja 2025–26 välillä. Hän edustaa nykyisin Torinoa eikä pelaa tällä kaudella Konferenssiliigassa tai muillakaan eurokentillä.

Konferenssiliiga on perustettu vuonna 2021. Se on kolmannen tason kansainvälinen seurajoukkuekilpailu Euroopassa. Sen yläpuolella ovat Mestarien liiga sekä Eurooppa-liiga.

Roef joutui torjumaan torstaina yhden KuPSin maalintekoyrityksen. Se oli Niilo Kujasalon vaikeasta asennosta lähtenyt hidas pusku kohti maalia. Kuva: All Over Press.