Messi vaisuudestaan: ”En ollut 100-prosenttisessa kunnossa” – katso kuvagalleria ottelusta!
Kuva: Getty Images
FC Barcelonan 2000-luvun menestysdynastia otti tiistaina pahimman kolauksensa, kun katalonialaisseura otti rumasti 0-4-lukemin nokkiinsa Mestarien liigan ensimmäisessä välieräottelussa FC Bayern Müncheniltä vieraskentällä.
Bayernilta osuivat Thomas Müller (kahdesti, 25. ja 82. minuutilla), Mario Gomez sekä Arjen Robben. Barcan tähtisikermä ei saanut juurikaan mitään aikaan ja ykköstähti Lionel Messikin pysyi lähes totaalisen pimennossa.
Argentiinalaisen esiintyminen ottelussa oli epävarmaa vaivojen vuoksi, mutta mies oli avauskokoonpanossa. Jälkeenpäin hän kuitenkin paljasti, että kunto ei ollut optimaalinen.
– Edellisestä pelistä oli aikaa ja en tuntenut itseäni 100-prosenttiseksi. En kuitenkaan ole loukkaantunut, joten olin pelissä mukana, Soccerway.com siteerasi nelinkertaista vuoden pelaajaa maailmassa.
Barcelonan jatkohaaveet ovat enää ohuen ohuet, vierasmaali olisi auttanut asiaa, mutta sellaista ei saatu aikaan. Messin joukkuekaveri Gerard Pique ei voinut muuta kuin nostaa hattua vastustajille.
– He olivat nopeampia, vahvempia ja pelasivat parempaa jalkapalloa. He olivat ylivoimaisia. Otteluparin voittaminen on lähes mahdotonta nyt.
Pientä jossittelua on mediassa käyty Bayernin toisesta ja kolmannesta maalista. Gomez oli hidastusten perusteella paitsioasemassa maalissaan ja seuraavan osuman aikana Barca-pakkia Jordi Albaa rikottiin, mutta tuomari ei tilannetta nähnyt rikkeen arvoisena.
– Erotuomarin toiminnalla ei ollut vaikutusta tulokseen, Pique kuitenkin päästi tuomarit pälkähästä.
Jälkimmäinen osaottelu pelataan Barcelonassa ensi viikon keskiviikkona.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Megatähti sai palata maajoukkueeseen – päävalmentaja avasi syitä
- Ilves-tähti valittiin taas Ruotsin alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen
- Mika Lehkosuo hehkuttaa Matias Siltasta: ”Se on hänen superominaisuutensa”
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki