Barca-luotsi myöntää virheensä – ”Teen asioita ensi vuonna eri tavalla”
Kuva: Getty Images
FC Barcelona on lähes varma Espanjan mestari, mutta kaudesta päällimmäisenä jää mieleen rumasti tullut Mestarien liigan välierätappio Bayern Münchenille yhteismaalein 0-7. Joukkueen lähtö kauteen oli fantastinen, vaikka pitkäaikainen luotsi Pep Guardiola oli edelliskauden päätteeksi jättäytynyt yllättäen seuran peräsimestä.
Vastuurooliin nostettu Tito Vilanovan uusiutunut sylkirauhassyöpä vei mieheltä pari kuukautta alkuvuodesta seuran kanssa, mikä näkyi kentällä. Luotsi myönsi muutenkin, että virheitä on tullut tehtyä.
– Pitää kehittyä ja osata olla itsekriittinen. Vuosi on ollut hankala loukkaantumistenkin suhteen. Valmentaja ei ollut paikalla pariin kuukauteen, mikä ei ole ollut helppoa joukkueelle, Vilanova kertoi toimittajille sunnuntaisen Betis-voiton jälkeen.
– Ensi vuonna aion tehdä asioita eri tavalla, mutta se on tavallista – tämä oli minulle vasta ensimmäinen vuosi vastuuluotsina.
”Tasaisuutemme tuli esiin
Barcelona oli pinteessä Betisiä vastaan, mutta nousi voittoon, kun vaihdosta kentälle otettu Lionel Messi iski joukkueensa kaksi viimeistä maalia 4-2-voitossa. Messi on ollut loppukeväästä loukkaantuneena ja mies ei ollut oma itsensä ensimmäisessä Bayern-ottelussa ja istui toisen osaottelun kokonaan vaihtopenkin puolella. – Jos emme olisi hoitaneet Messin loukkaantumistilannetta hyvin, hän ei olisi nyt pystynyt nousemaan penkiltä ratkaisijaksi, Vilanova kuittasi kyselyt Messin peluutuksesta liigassa, mutta ei Mestarien liigassa. Barcelona johtaa sarjaa 11 pisteellä ennen Real Madridia, kun 12 pistettä on vielä jaossa. – Meidän tasaisuutemme liigassa tuli jälleen esiin. Madrid on ollut uskomaton kevätpuoliskolla, joten me tarvitsemme vielä kaksi pistettä, koska he eivät tule hukkaamaan pistettäkään.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Suomalaisluotsin joukkue porskuttaa kärjessä – nousu häämöttää
- Thomas Müller herjaa vanhaa joukkuekaveriaan – ”Luulin että hän tykkää vain lämpimästä”
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Hämmästyttävä tilanne – valmentaja määräsi pelaajat pois kentältä kesken ottelun
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa