Arsenalin päävalmentaja Arsene Wenger kommentoi maanantaina seuran harjoitusottelun jälkeen medialle uutisoimaamme ranskalaislehti L’Equipen juttua, jonka mukaan Brasilian maajoukkuepelaaja Bernard olisi sopinut jo siirrosta lontoolaisseuraan.

– Se uutinen ei pidä paikkaansa, Mirror-lehti siteerasi ranskalaisluotsi lyhyesti.

Myös Arsenalin havittelema Gonzalo Higuain on ilmeisesti karkaamassa lontoolaisten hyppysistä. Espanjalaisehti AS-kertoi tiistaina, että miehen siirto Napoliin olisi varmistumassa.

Arsenal on kosinut myös Liverpoolin Luis Suarezia Lontooseen, mutta Merseysiden seuran hylänneen parikin 30-35 miljoonan punnan tarjousta. Arsenalin uskotaan olevan valmis testaamaan Liverpoolia vielä yhdellä, yli 40 miljoonan punnan, tarjouksella.

Arsenalin kesän ainoa hankinta tähän mennessä on 20-vuotias ranskalaishyökkääjä Yaya Sanogo, joka siirtyy Lontooseen Auxerresta sopimuksensa siellä päätyttyä.

Sanogo oli juuri alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden voittaneen Ranskan nuorten maajoukkueen runkomiehiä.