Miika Koppinen haluaa kuitata torstain pettymyksen

Miika Koppisen Tromsø IL hävisi Eurooppa-liigan play off -vaiheen turkkilaiselle Besiktasille yhteismaalein 2-3. Pohjoisnorjalaiset saivat kuitenkin paikan lohkovaiheeseen tänä aamuna.
TIL-kapteeni Koppisen mieliala oli vielä torstaina kaikkea muuta kuin iloinen. Konkari jätettiin kovassa paikassa penkille ja johtoasemassa otteluun lähtenyt joukkue kärsi lopulta tappion yhteismaalein 2-3.
UEFA langetti kuitenkin perjantaiaamuna Besiktasille kilpailukiellon kauden europeleihin. Turkkilaisten saavuttaman paikan lohkovaiheessa saa nyt pohjoisnorjalaisjoukkue.
– Se oli äärimmäisen rankkaa, olin tietysti pettynyt kun en saanut aloittaa sitä ottelua. Torstaina nukkumaan mennessä tunteeni olivat ristiriitaiset ja siinä kuinka lähellä olimme lohkovaihetta. Nyt päivästä tulee ihan erilainen. Tämä on upeaa, unelma joka käy toteen, Miika Koppinen hehkutti Nordlysin mukaan.
Koppinen tuli torstain ottelussa kentälle joukkueen 0-2-tappioasemassa 57. minuutilla. Nuo lukemat jäivät myös torstain tulokseksi. TIL voitti kotiottelunsa viikko sitten 2-1, jolloin suomalaiskapteeni pelasi täydet minuutit. Koppinen nautti kuitenkin jo perjantaiaamuna tulevasta haasteesta.
– Se, että saan pelata Eurooppa-liigan lohkovaiheessa tarkoittaa, että olen kokenut lähes kaiken jalkapalloilijana. Puuttuu vain arvokisaturnaus maajoukkueen kanssa. Siinä on paljon muisteltavaa, kun lopetan jonain päivänä, Koppinen totesi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan