OPS-puolustaja: ”Kaikki paineet ovat SJK:lla”
Kuva: Juha Tamminen
Oulun Palloseura matkaa lauantaina Ykkösen sarjakärki SJK:n vieraaksi. Joukkueet löytyvät eri puolilta sarjataulukkoa.
– Molemmilla on pelattavaa, molemmissa päissä taulukkoa. Jippo-voitto toi meille vähän helpotusta ja tähän peliin ei ole niin kovat paineet lähteä. Tuskin kukaan odottaa, että me saadaan pistettäkään sieltä, vaan kyllä kaikki paineet ovat SJK:lla. Lähdemme kuitenkin ottamaan kolmea pistettä, OPS-puolustaja Iiro Vandell pohtii seuran verkkosivuilla.
SJK tavoittelee tosissaan nousua Veikkausliigaan, OPS puolestaan keikkuu neljä pistettä putoamisviivan yläpuolella.
– Pitää olla samanlainen ilme kuin Jippoa vastaan ja käyttää ne maalipaikat, mitä pelissä tulee. Jippoa vastaan meillä oli enemmänkin maalipaikkoja ja SJK:ta vastaan pitää kyllä käyttää kaikki paikat.
– Toisaalta SJK on todella vaarallinen joukkue ja he tekevät kyllä maalit, jos annamme heille samanlaisia paikkoja kuin Jipolla oli ensimmäisellä puoliajalla viime ottelussa. Tarvitaan huolellisuutta ja tuuriakin, Vandell vetää yhteen.
Viikonlopun ottelut (14.-15.9.)
SJK – OPS (14.9.)
PK-35 Vantaa – Ilves
JIPPO – Haka
AC Oulu – AC Kajaani
Sarjataulukko
SJK 23 15 4 4 44-16 49 Haka 23 13 8 2 36-12 47 FC KooTeePee 23 11 8 4 27-20 41 Ilves 23 10 7 6 39-28 37 AC Oulu 23 8 6 9 25-35 30 PK-35 Vantaa 23 7 6 10 31-37 27 OPS 23 6 6 11 31-43 24 FC Viikingit 23 5 8 10 28-33 23 JIPPO 23 4 8 11 11-27 20 AC Kajaani 23 3 5 15 27-48 14
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”
- Axel Kouame ei mahtunut AIK:n kokoonpanoon: ”Se oli urheilullinen päätös”