Vaasan Palloseuraa uhkaa euroevakko: ”Tampere tai Pori”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga-kauden pronssijuhliin päättänyttä Vaasan Palloseuraa palkitaan sijoituksen myötä myös paikalla europeleihin, ensi kertaa sitten vuoden 1999, mutta juhlahumun takaa pilkottaa jo huoli europelien kenttähaasteista.
Europaikka tuo seuralle pelkästä osallistumista noin 120 000 euroa UEFA:n palkkiorahoja, esim. pelaajahankintoihin, mutta tämä summaa saattaa mennä kankkulan kaivoon.
– Emme uskalla vielä europelien tuottoja budjetoida. Hietalahden kotistadionimme ei täytä UEFA:n kriteereitä. Marraskuun puolella heidän tarkastajansa käy paikan päällä ja tekee raportin siitä, voiko stadionilla pelata europelejä. Tilanne ei aiheuta hip-hei-huutoja, VPS:n toimitusjohtaja Eero Karhumäki kertoi SuomiFutis-sivustolle.
Stadionilla ei ole mm. vaadittvaa määrää kuppi-istuimia. Muun muassa JJK pari vuotta sitten ratkaisi ongelmat siirrettävillä väliaikaiskatsomoilla. Nyt sellainen ratkaisu ei välttämättä riitä.
– UEFA on tiukentanut siirtokatsomoiden suhteen määräyksiä. Ennen ovat antaneet poikkeuslupia, mutta nykyään lukevat sääntöjä kuin piru raamattua.
– Jos käy huono arpaonni, niin joudutaan Tampereelle. Myös Pori on toisena vaihtoehtona, jos peli joudutaan muualla pelaamaan.
VPS:n menestys kentällä näkyi myös katsomossa. Yleisökeskiarvo oli menneellä kaudella Veikkausliigan toiseksi suurin HJK:n jälkeen. Vaasalaisten kotipeleissä oli yleisöä keskimäärin 2668 per ottelu.
– Enemmänkin voisi olla, mutta ollaan tyytyväisiä kehitykseen. Edellisen vuoden keskiarvo oli 2260 katsojaa eli kasvua on 18 prosenttia. Budjetoitiin katsojalukemat edellisen toteutuman mukaan.
Kai Lintinen (Twitter@kailintinen)
LUE MYÖS:
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Näin Bruno Fernandes reagoi Cristiano Ronaldon lähtöön – toivoo yhtä asiaa
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Ville Koski lähtee Huuhkajista
- Argentiinalle erikoinen voitto – paikalle saapui eri vastustaja kuin piti
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- Ville Koski lähtee Huuhkajista
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- ”Ansaittu punainen kortti” – Joel Pohjanpalo esitti hyvän pointin Suomen tasoitusmaalista
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- MTV: Tampereen Ilves saa kovan vahvistuksen
- Argentiinalle erikoinen voitto – paikalle saapui eri vastustaja kuin piti
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä