Veikkausliigan yleisömäärä suurin neljään vuoteen
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan yleisömäärä kaudella 2013 on korkein neljään vuoteen, vaikka kausi on edelleen kesken.
Kaudella 2009 Veikkausliigan kokonaisyleisömäärä oli 434 778 katsojaa. Kuluvan kauden kokonaisyleisömäärä on jo 431 793 katsojaa, kun kautta on vielä kaksi kierrosta pelaamatta.
Ottelukohtaisella yleisökeskiarvolla mitattuna Veikkausliiga on jatkuvasti ollut toiseksi seuratuin suomalainen sarja ja kesäsarjoista seuratuin.
Veikkausliigan yleisökeskiarvo on nousussa kuluvalla kaudella. Tässä vaiheessa yleisökeskiarvo on noin 15 prosentin kasvussa edelliskauteen verrattuna. Ottelukohtainen yleisökeskiarvo on kansainvälisesti käytetyin mittari sarjojen suosion vertaamiseen.
Myös kokonaisyleisömäärässä Veikkausliiga on toiseksi seuratuin suomalainen urheilusarja. Jääkiekon pääsarjaa lukuun ottamatta Veikkausliigan taakse kokonaisyleisömäärässä jäävät myös ne sarjat, joissa pelataan huomattavasti enemmän otteluita kuin Veikkausliigassa.
– On toki hienoa, että Veikkausliiga on vahvistanut asemaansa, mutta yhtä lailla iloitsen Ykkösen kaikkien aikojen yleisöennätyksestä ja jalkapallon maajoukkueiden kasvaneesta kannatuksesta, toimitusjohtaja Timo Marjamaa kertoo Veikkausliigan tiedotteessa.
– Jalkapallo koskettaa Suomessa laajalla rintamalla, ja onhan se meillä myös ylivoimaisesti harrastetuin joukkuelaji.
Kauden 2013 kirkkaimpien mitalien osoitteet ovat selvillä, mutta taistelu pronssista ja viimeisestä europaikasta jatkuu edelleen. Lähimpänä pronssia on VPS, jonka kotiottelu paikallisvastustaja FF Jaroa vastaan pelataan sunnuntaina 20. lokakuuta klo 14. TV5 näyttää ottelun suorana lähetyksenä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Saksa vahvisti: Jürgen Klopp lähellä siirtoa päävalmentajaksi
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Thomas Tuchel kritisoi Englannin esitystä – Jude Bellingham puolusti omiaan: ”Ehkä hän ei tiedä”
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- Tässä MM-kisojen välieräparit
- Argentiina välieriin MM-kisoissa – yksi tilanne muutti kaiken
- Ratkaisu jatkoajalla – Englanti eteni MM-välieriin!
- Englanti ja Norja iskevät yhteen MM-puolivälierässä – katso avaukset
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Sveitsin ykköstykki sivussa MM-puolivälierästä Argentiinaa vastaan
- Argentiinan valmentaja: Lionel Messi päättää itse pilkkujen vetämisestä
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Jürgen Klopp: Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – salaiset neuvottelut yksityiskoneessa
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä