AC Milanin operatiivisen puolen johtohahmona 27 vuotta toiminut seuran varapuheenjohtaja Adriano Galliani kertoi perjantaina jättävänsä seuran muutaman päivän päästä.

– Jätän tehtäväni hyvästä syystä muutaman päivän sisällä. Ehkä odotan siihen, kun olemme kohdanneet Ajaxin, mies viittaa Football-Italia-sivuston haastattelussa Mestarien liigan lohkovaiheen päätöspeliin.

– Minun maineeni on vahingoittunut. Sukupolvenvaihdos on hyvä asia, mutta mielestäni tämä tapa ei. Hieman eleganssia olisi tarvittu. Aion nyt päästää hieman höyryjä ja sitten katsotaan, mitä teen jatkossa.

Italialaislähteet kertovat Gallianilla menneen sukset ristiin hänen johtamista arvostelleen Barbara Berlusconin kanssa, jonka isä Silvio Berlusconi on seuran pääomistaja sekä puheenjohtaja. Barbaran uskotaan ottavan Gallianin tehtävät jatkossa.

Gallianin aikana AC Milan on voittanut peräti 28 pokaalia, kuten alla olevasta Fotballtransfers-sivuston Twiitti näyttää: