Jari Litmanen kirjoittaa omaelämäkertakirjan
Kustannusosakeyhtiö Tammi julkaisee jalkapalloilija Jari Litmasen omaelämäkerran syksyllä 2015. Kirjassa hän kertoo itse omin sanoin ensimmäistä kertaa laajemmin urastaan ja elämästään. Teos tulee avaaman lukijoille aivan uudenlaisen näkökulman Suomen suosituimpaan jalkapalloilijaan.
– Kirjaa on minulta monta kertaa kysytty ja pitkän harkinnan jälkeen päätin tähän projektiin lähteä. Tarina tulee olemaan minun näkemykseni asioista mitä urallani on tapahtunut, Jari Litmanen kertoo Tammen kotisivuilla.
– Olemme erittäin iloisia saadessamme julkaista tämän ainutlaatuisen teoksen. On vain yksi Jari Litmanen, ja uskomme hänen kirjansa kiinnostavan poikkeuksellisen laajaa yleisöä – ei vain jalkapallo- tai urheiluyleisöä, vaan kaikkia laadukkaiden elämäkertojen ja hyvien tarinoiden ystäviä”, kertoo Tammen asiaproosan kustannuspäällikkö Markku Aalto.
Jari Litmanen on Suomen menestyneimpiä jalkapalloilijoita ja hän on luonut maailmalla ainutkertaisen uran. Hänet on valittu Vuoden Urheilijaksi Suomessa, Euroopan kolmanneksi parhaaksi jalkapalloilijaksi ja yhdeksän kertaa Suomen parhaaksi jalkapalloilijaksi.
Litmanen on voittanut Mestarien liigan ja pelannut ennätyksellisen määrän A-maaotteluita ja tehnyt niissä kautta historian eniten maaleja. Hän on Lahden Reippaan kasvatti, joka on edustanut urallaan myös HJK:ta, MYPA:a, FC Lahtea, Ajaxia, Liverpoolia, Barcelonaa, Hansa Rostockia sekä Malmö FF:aa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Thomas Tuchel kritisoi Englannin esitystä – Jude Bellingham puolusti omiaan: ”Ehkä hän ei tiedä”
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- Tässä MM-kisojen välieräparit
- Argentiina välieriin MM-kisoissa – yksi tilanne muutti kaiken
- Ratkaisu jatkoajalla – Englanti eteni MM-välieriin!
- Englanti ja Norja iskevät yhteen MM-puolivälierässä – katso avaukset
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Sveitsin ykköstykki sivussa MM-puolivälierästä Argentiinaa vastaan
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Argentiinan valmentaja: Lionel Messi päättää itse pilkkujen vetämisestä
- Jürgen Klopp: Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – salaiset neuvottelut yksityiskoneessa
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä