Jaro testaa entisen HJK-tähden pikkuveljeä
Kuva: Juha Tamminen
Jaro testaa ainakin tulevalla viikolla serbialaista topparia Adnan Ajrovicia ja gambialaista keskikenttäpelaajaa Kebba Jallowia. Jallowin veli on Veikkausliigasta tuttu Dawda Bah.
Jallow on gambialainen keskikenttäpelaaja, joka pystyy pelaamaan hyökkäävässä roolissa niin keskellä kuin laidallakin. Vuonna 1991 syntynyt Jallow on kahdeksan vuotta veljeään nuorempi. Bah löi itsensä läpi aikoinaan Veikkausliigassa HJK:n riveissä, josta hän siirtyi Bundesliigaan. Viime kaudella Bah palasi KuPS:n riveihin.
Ajrovic taas on pelannut viimeiset kolme kautta Ruotsissa. Vuonna 1990 syntynyt toppari pelasi viime kauden Kristianstads FF:n riveissä. Ajrovic on Serbian pääsarjaseura Novi Pazarin kasvatti, ja pelaajan tilille on kertynyt myös nuorten maaotteluita.
– Molempia suositeltiin meille kontaktiemme kautta ja he ovat todella mielenkiintoisia pelaajia. Mahdollisesti joukkueeseen liittyy muitakin testipelaajia lähiviikkojen aikana, sillä tarvitsemme vielä muutaman täsmähankinnan, Jaron viestintävastaava Jukka Karjalainen kertoo seuran verkkosivuilla.
– Emme kuitenkaan voi hätiköidä, sillä loput palaset tähän palapeliin pitää sopia täydellisesti, Karjalainen lisää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lamine Yamal hämmästyi Lionel Messin MM-vireestä – “Kukaan ei odottanut tällaista”
- LIVESEURANTA: Ranska ja Marokko avaavat puolivälierät!
- Marokolle kova takaisku – MM-tähti ulkona Ranska-ottelusta
- Tässä on Portugalin uusi luotsi – Cristiano Ronaldon entinen valmentaja sai pestin
- Toimittaja: Niklas Pyyhtiä löysi uuden seuran
- Ilveksen eurokesä käyntiin vierastasapelillä
- Pikkuhuuhkajien puolustaja siirtyy Hollannin pääsarjaan
- Oiva Jukkolan ja Jaakko Oksasen Kairat Almaty nappasi tärkeän voiton Mestarien liigan karsinnoissa
- FotbollDirekt: Djurgården pitämässä kiinni Matias Siltaselle asettamastaan hintalapusta
- Fifa hylkäsi Ranskan tekemän protestin
- Kohu ei ole ohi: Belgia aikoo ryhtyä jatkotoimiin
- Fifa hylkäsi Ranskan tekemän protestin
- Pikkuhuuhkajien puolustaja siirtyy Hollannin pääsarjaan
- Karu paljastus – Norjaa uhkaa katastrofi MM-kisoissa
- Jude Bellingham rikkoi MM-kisoissa legendaarisen maailmanennätyksen
- Ilveksen eurokesä käyntiin vierastasapelillä
- Oiva Jukkolan ja Jaakko Oksasen Kairat Almaty nappasi tärkeän voiton Mestarien liigan karsinnoissa
- Toimittaja: Eurooppalainen suurseura Matias Siltasen perässä
- FotbollDirekt: Djurgården pitämässä kiinni Matias Siltaselle asettamastaan hintalapusta
- Toimittaja: Niklas Pyyhtiä löysi uuden seuran