Kaikki Saksan nuorisomaajoukkueen ikäluokat läpikäynyt Oliver Baumann siirtyy Bundesliigan sisällä Freiburgista Hoffenheimiin. 23-vuotias maalivahti solmi Hoffenheimin kanssa nelivuotisen pelaajasopimuksen.

– Oliver Baumann tuo meille yli 130 bundesliigaottelun kokemuksen. Olemme varmoja, että hän sopii nuoreen joukkueeseemme erinomaisesti, Hoffenheimin pelaajahankinnoista vastaava Alexander Rosen toteaa seuran kotisivuilla.

Baumann pelasi viimeisen neljän kauden aikana likipitäen kaikki Freiburgin sarjaottelut. Hän jättää taakseen valtavan aukon. Hoffenheimin maalia vartioivat päättyneellä kaudella Koen Casteels ja Jens Grahl. Kummallakin on yhä seuran kanssa voimassaoleva sopimus.

– 14 Freiburg-kauden jälkeen olen innostunut uudesta ympäristöstä. Hoffenheim on sotkenut liigan paikkaa hyökkäävällä pelityylillään. Yritän olla luotettava selkäranka, jotta tätä pelityyliä voidaan edelleen kehittää. Odotan innolla tätä haastetta, Baumann kommentoi.