Tim Sparv hakee paikkaa Bundesliigaan
Kuva: Getty Images
Greuther Fürth ja HSV pelaavat sunnuntaina ratkaisevan karsintaottelun Bundesliigan paikasta. Greuther Fürthin suomalaiskeskikenttäpelaaja Tim Sparv uskoo joukkueensa mahdollisuuksiin yllättää suurseura.
Joukkueiden välinen ensimmäinen osaottelu päättyi torstaina maalittomaan tasapeliin ja Greuther Fürth pääsee kotiyleisönsä eteen ratkaisemaan otteluparia. Greuther Fürth esiintyi väkevästi jo joukkueiden ensimmäisessä pelissä ja Sparv uskoo kotiyleisön tuen siivittävän joukkueen Bundesliigaan.
– Ensimmäisessä pelissä emme juuri muuttaneet pelityyliämme, vaikka vastassa oli HSV. Prässäsimme korkealta ja huomasimme, että pystymme haastamaan heidät hyvin. Yleisön tuella pystymme voittamaan ottelun, Sparv toteaa SuomiFutikselle itseluottamusta uhkuen.
Greuther Fürthin kotistadionille mahtuu 18 500 katsojaa ja stadionin odotetaan sunnuntaina olevan ääriään myöten täynnä.
– Vaikkei stadionimme ole yhtä iso kuin Hampurin, niin katsomossa tulee varmasti olemaan hieno meininki. Liput myytiin minuuteissa loppuun ja odotettavissa on hieno tunnelma.
Sparv sai hieman esimakua Bundesliigan tunnelmasta ensimmäisessä ottelussa, kun HSV:n kotikentällä ottelua oli seuraamassa yli 56 000 katsojaa. Keskikenttäpelaajan nälkä kasvaa syödessä.
– Hampurissa oli uskomattoman hyvä tunnelma ja tupa oli täynnä. Tätä haluan lisää!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Donald Trump: ”Iran voi pelata MM-kisoissa”
- Nolo hetki – FIFA-pomon rauhanele tyrmättiin karulla tavalla
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti