TPS valitsi uuden puheenjohtajan – ”Tuntee organisaation erinomaisesti”
Kuva: Juha Tamminen
TPS jalkapallon taustayhtiö, FC TPS Turku Oy, on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen Aimo Moisanderin.
Moisander seuraa luottamustehtävässään yhtiön hallituksen pitkäikaista puheenjohtajaa Jyrki Kurokalliota, joka johti TPS:n edustusjoukkueen taustayhtiötä yli kymmenen vuotta. Kurokallio ei jatka enää myöskään FC TPS Turku Oy:n hallituksessa.
– Olen toiminut tehtävässäni pitkään, ja nykyiset haasteeni työelämässä eivät antaneet enää tarpeeksi aikaa puheenjohtajuuden hoitamiseen. Olen saanut kunnian johtaa tätä perinteikästä seuraa ja tehdä töitä hienojen ja osaavien ihmisten kanssa yli kymmenen vuoden ajan. Vaikka väistyn nyt luottamustehtävistä, olen intohimoinen TPS:n kannattaja myös tästä eteenpäin.
– TPS jalkapallo saa nyt kokeneen ja osaavan puheenjohtajan, joka tuntee koko TPS:n organisaation jo entuudestaan erinomaisesti. Toivotan Amille onnea ja menestystä ja olen erittäin ylpeä saamastani vastuusta näiden vuosien aikana, Kurokallio kiittelee.
Moisander on pitkän linjan suomalainen ja turkulainen jalkapallovaikuttaja, joka oli jo entuudestaan FC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen. Hän on toiminut aiemmin lukuisissa eri luottamustehtävissä niin TPS jalkapallossa, TPS juniorijalkapallossa kuin Suomen Palloliitossakin.
Moisander on tälläkin hetkellä Suomen Palloliiton liittohallituksen jäsen.
– Me kaikki tepsiläiset olemme erittäin suuren kiitoksen Jyrkille velkaa, joka on kantanut johtajan vastuunsa myös niinä kaikkein vaikeimpinakin aikoina. Olemme tälläkin hetkellä erittäin haastavassa taloudellisessa tilanteessa, mutta seura on aina selviytynyt eteenpäin kovalla työteolla sekä yhtenäisyydellä. TPS juniorijalkapallon puolella tehdään erinomaista työtä eri ikäluokissa ja myös edustusjoukkueen ja sen taustayhtiön tulevaisuus näyttää siltä osin erittäin lupaavalta, Moisander linjaa.
FC TPS Turku Oy:n hallituksessa jatkavat puheenjohtaja Moisanderin lisäksi Jouko Peräaho, Juhani Pirttisalo ja Seppo Sutela.
Lähde: TPS:n tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Brasilia oli pulassa avausottelussaan – Carlo Ancelotti ”huolissaan”
- Ranskalaislegenda: Ousmane Dembélé on riskitekijä MM-menestykselle
- MM-kisoissa vastakkain turnauksen nuorin ja vanhin valmentaja
- Saksan Julian Nagelsmannilta päivitys Manuel Neuerin pelikunnosta
- Miksi MM-kisojen kohutilannetta ei näytetty televisiossa? FIFA kommentoi
- Ärsyttävätkö MM-pelien mainoskatkot? Kaksi uutta selainpeliä pitää ajatukset jalkapallossa
- FIFA teki kädenojennuksen USA:ssa käännytetylle somalituomarille
- Analyysi: Miksi ei ole olemassa hyviä jalkapalloelokuvia?
- Turkki joutui pettymään MM-avauksessaan – valmentaja pyysi anteeksi
- Neuvottelut loppusuoralla – Robin Lod saamassa nimekkään joukkuetoverin
- Jalkapallon MM-kisat 14.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Aitio: Suomalaisvalmentaja Ranskan pääsarjaan – myös Valioliiga oli vaihtoehto
- Jalkapallon MM-kisat 13.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Brasilia joutui pettymään MM-avauksessaan
- Australia järjesti yllätyksen MM-viheriöllä
- Sveitsille kirvelevä tulos MM-kisoissa – Qatar rokotti viime hetkellä
- Neuvottelut loppusuoralla – Robin Lod saamassa nimekkään joukkuetoverin
- Voiko Lionel Messi voittaa taas MM-kisat? Näin vastasi Ousmane Dembélé
- MM-kisojen yleisömäärä herätti epäilyt – Fifalta tiukka vastaus tyhjistä penkeistä
- Turkki joutui pettymään MM-avauksessaan – valmentaja pyysi anteeksi