Haka vahvisti rivejään liigassakin esiintyneellä espanjalaispelurilla
Kuva: Juha Tamminen
Ykkösessä kärkisijoista taistelevan Valkeakosken Hakan miehistöön tulee muutoksia loppukauden osalta.
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja Venance Zézé palaa nykyiseen kotimaahansa Ranskaan henkilökohtaisten syiden vuoksi. Tilalle Haka on hankkinut 27-vuotiaan espanjalaisen Carlos Lopezin, joka edusti alkukaudesta Veikkausliigajoukkue SJK:ta.
– Zézén lähtö ja Mikko Innasen loukkaantumistilanne jättivät meidät ilman kahta laituria. Innanen saattaa olla koko loppukauden sivussa, Hakan päävalmentaja Juho Rantala toteaa seuran kotisivuilla.
– Lopezista saimme pelaajabudjettia muuttamatta laadukkaan hyökkäävän pelaajan, joka pystyy pelaamaan niin laidoilla kuin keskelläkin, Lopez on todella motivoitunut ja hän haluaa vielä näyttää taitonsa suomalaiskentillä, Rantala painottaa.
Lopez lienee Hakan käytettävissä jo lauantaina, kun valkopaidat kohtaavat 80-vuotisjuhlaottelussaan Viikingit klo 17.00 alkaen Valkeakoskella.
Haka on sarjassa neljäs, kun joukkueella on vielä seitsemän peliä jäljellä. Kakkossijaan on vain neljä pistettä eroa. Kärjessä olevaan, ottelun enemmän pelanneeseen, KTP:hen kuitenkin jo 12 pistettä. Sarjan voittaja nousee ensi kaudeksi Veikkausliigaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Turkin vedonlyöntiskandaali: 149 tuomaria hyllytetty
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Ranskalaismedia: Tässä on Lukas Hradeckyn paluun aikataulu
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?