ManU:n entinen kovanaama paljastaa: ”Puskin Peter Schmeichelia”
Kuva: Getty Images
Menestykkäästi ManU:n kapteenina toiminut Roy Keane on kertonut elämäkerrassaan ottaneensa rajusti yhteen toisen seuralegendan Peter Schmeichelin kanssa aikoinaan.
Keanen, joka toimii nykyään Aston Villan apulaismanagerina, mukaan tanskalaisvahti sai silmänsä mustaksi tappelussa Hong Kongissa kesällä vuonna 1998 seuran harjoituskiertueen yhteydessä.
– Hän kertoi minulle: ”Olen saanut sinusta tarpeekseni. On aika pistää asiat järjestykseen”. Sanoin: ”Selvä”, ja sitten tappelimme, Keane kertoo The Second Half –kirjassaan Daily Mirrorin mukaan. Schmeichel menestyi myös maajoukkueessa, kun Tanska juhli EM-kultaa vuonna 1992.
– Se tuntui 10 minuutilta ja aiheutti paljon melua – Peter on iso kaveri. Hän oli tarttunut minuun, jolloin puskin häntä.
Manageri Sir Alex Ferguson ei ollut tyytyväinen, koska tappelulla oli herätetty matkalla mukana ollut ex-huippu Sir Bobby Charlton.
– Sir Alex sanoi, että olimme häpeäksi seuralle ja olimme herättänet Bobby Charltonin, joka oli tullut katsomaan mistä on kyse. Peter otti tappelusta vastuun, mikä oli hyvä asia. Kunnioitan häntä siitä.
Miehet pelasivat yhdessä ManU:ssa kuusi vuotta ja olivat voittamassa mm. kuuluisaa triplaa yhdessä keväällä 1999.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa